...souvislosti)
Současná ekonomická situace v České republice nevyžaduje žádné mimořádné fiskální impulsy, uvedl v pondělí po jednání vlády ministr financí Miroslav Kalousek.
Vláda v pondělí diskutovala s guvernérem centrální banky (ČNB) Zdeňkem Tůmou záložní plán pro případ, že by byly dopady světové finanční krize na domácí ekonomiku větší, než zpomalení ekonomické aktivity, které se dosud čeká.
"Současná situace nevyžaduje žádné mimořádné fiskální impulsy," řekl Kalousek.
Dodal, že jakákoli mimořádná opatření na příjmové či výdajové straně státního rozpočtu by sice část veřejnosti vyhodnotila jako "akci", ale jednalo by se o čistou rozpočtovou ztrátu bez efektů.
Některé evropské země již rozvolnily svou fiskální politiku kvůli podpoře bank a zvažují i záchranná opatření pro další páteřní obory svých ekonomik, aby zamezily bankrotům výrobních podniků a masivnímu propouštění zaměstnanců.
Například Německo uvažuje o podpoře autoprůmyslu.
"V případě výrazného zhoršování ekonomické situace ve světě je na místě o fiskálních impulsech uvažovat. Ty musí být rychlé, včasné, cílené a především dočasné... Vláda se intenzivně připravuje na tuto možnost, i když se stále domníváme, že nebude potřeba takový scénář použít," řekl dále Kalousek s tím, že na českou ekonomiku a dynamiku růstu zcela jistě dopadne ochladnutí poptávky v zemích eurozóny.
Ministr průmyslu Martin Říman v neděli uvedl, že součástí balíčku na snížení dopadu světové finanční krize na českou ekonomiku by mohl být pokles zdravotního pojištění o 1 procento a rychlejší pokles firemních daní na 15 procent kolem roku 2011.
Finanční krize také podle ministra průmyslu oddálí zavedení eura v Česku.
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]