"Je to novela, která napravuje dosavadní nevýhodný stav ve výkladu pojmů. Nejdůležitější pro spotřebitele je zaváděná povinnost uvádět konečné ceny," uvedl ministr. Výjimkou mají podle něj cestovní kanceláře v případě uvádění cen leteckých společností, především palivových a dalších příplatků.
"Po dlouhé diskusi byl domluven kompromis, že cestovní kancelář je povinna uvést konečnou cenu zájezdu, nicméně upozornit, že v případě služeb letecké společnosti může dojít ke korekci, kterou je kancelář povinna oznámit 20 dní před čerpáním služby," vysvětlil Kalousek. Novela zákona by měla platit od 1. března. CK si však vyžádaly kvůli tisku katalogů odklad; pasáže, které se jich týkají, mají platit až od října.
Novela k uvádění cen zájezdů říká, že prodávající musí spotřebiteli "poskytnout informaci o ceně zájezdu tak, aby měl možnost se před jednáním o koupi zájezdu seznámit s konečnou cenou, která má být zaplacena. Je-li informace o ceně zájezdu tvořena z více složek, uvede prodávající aktuální cenu všech oddělených složek. Nelze-li cenu některé složky zájezdu uvést, musí v nabídce zájezdu informovat o čase a místě zpřístupnění této ceny pro spotřebitele jiným vhodným způsobem."
Na problematiku cen za služby leteckých společností upozorňovaly při přípravě zákona cestovní kanceláře. Ty by při uplatnění úplné povinnosti uvádět kompletní cenu musely započítat i náklady na palivo již v době tisku katalogů, tedy několik měsíců před termínem zájezdu. Aerolinie přitom palivové příplatky účtují "cestovkám" zvlášť a mohou je změnit i několik dnů před odletem.
Do novely zákona o cenách byla také přesunuta některá ustanovení ze současné prováděcí vyhlášky. Novela také nově upravuje proces při výkonu cenové kontroly a uvádí ukládání pokut do souladu se zásadami správního trestání. Novela zákona podle MF nic nemění na obecném principu sjednávání cen dohodou mezi prodávajícím a kupujícím na trhu při respektování případných cenových regulačních opatření, která se uplatňují výlučně v zákonem stanovených případech.