EK možná bude zasahovat proti "nepřiměřeným" cenám energií

24.11.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brusel 24. listopadu (zpravodaj ČTK) - Evropská komise možná bude zasahovat proti "nepřiměřenému" růstu cen energií. Vyplývá to z návrhu opatření ke zmírnění dopadů současné hospodářské krize a obnově evropské ekonomiky, který komise představí ve středu. Pracovní materiál, jejž má ČTK k dispozici, se nicméně ještě může změnit.

"Komise plně využije nástroje, které má k dispozici pro zásahy na vnitřním trhu a proti porušování hospodářské soutěže, v případě, že výši cen nebude možné ospravedlnit," stojí v návrhu. Týká se to podle ní zejména "nepřiměřených nárůstů cen energií", ale třeba i potravin. Ke stejnému postupu zřejmě EK, která funguje i jako antimonopolní úřad EU, vyzve i jednotlivé členské státy.

Rostoucí ceny energií jsou v poslední době častým terčem kritiky. Česká Hospodářská komora tak dnes například nesouhlasně reagovala na ohlášený růst cen elektřiny na příští rok. ČEZ a Pražská energetika domácnostem od ledna v průměru zvýší ceny elektřiny o 9,9 procenta, společnost E.ON, která dodává elektřinu na jihu Čech a Moravy, pak pro ně ceny zvedne v průměru o 16,4 procenta.

"Zvyšování cen elektřiny je nehorázné a téměř sprosté vůči všem spotřebitelům, kteří se nemohou nijak bránit a elektřinu potřebují," uvedl k tomu prezident Hospodářské komory Petr Kužel. "Zejména když klesají ceny ropy a uhlí, nevidíme žádný důvod k dalšímu zvyšování cen," dodal. Za nárůstem cen elektřiny stojí podle Hospodářské komory monopolní postavení dodavatelů. Například státní společnost ČEZ, která každoročně generuje růst čistého zisku v řádu desítek procent, peníze od drobných plátců a firem používá ke své masivní investiční expanzi, uvedla komora.

ČEZ reagoval srovnáním svých cen s konkurencí. "Zvláště pro firmy jsme jednoznačně nejlevnějším zavedeným dodavatelem elektřiny, růst pro tarifní firemní zákazníky je u vlastní elektřiny až o 14 procentních bodů nižší než u konkurence," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle Energetického regulačního úřadu mají navíc všichni zákazníci možnost volbou dodavatele elektřiny zásadněji ovlivnit výši platby za neregulovanou část ceny. V loňském roce se změnit dodavatele rozhodlo zhruba 15.000 zákazníků, v letošním roce to bude zhruba dvojnásobek, odhadl ERÚ.

Ceny energií ovšem nejsou "horkým" tématem pouze v Česku. Slovenský premiér Robert Fico například v srpnu pohrozil energetickým podnikům vyvlastněním, pokud budou prosazovat neúměrné zvyšování cen energií. Ficova vláda tlačí na dodavatele elektrické energie a plynu, aby výrazně nezvyšovali ceny pro domácnosti, už od svého nástupu před zhruba dvěma lety.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK