Na stížnosti odpovídali úředníci donedávna podle vyhlášky z roku 1958. V roce 2005 byla ale zrušena. Od té doby věc zákon komplexně neupravuje. Drobná úprava v občanském soudním řádu se údajně vztahuje pouze na lidi, kterých se týká konkrétní věc vyřizovaná na úřadě. "Ale to, že by si občané mohli stěžovat na jakýkoliv nepořádek ve svém okolí a eventuálně na poškozování svých práv a byly jejich podněty vyřizovány jednotně, tak to v našem státu nefunguje," uvedla již dříve brněnská radní Marie Cacková (KDU-ČSL), autorka návrhu.
Podle návrhu zákona o stížnostech by je úředníci měli vyřídit do 30 dnů. Reagovat by museli i na ústní, telefonický nebo e-mailový podnět. Naopak anonymy by házeli do koše, zákon by pouze umožnil, aby podepsaná stížnost byla vyřizována bez uvedení jména jejího autora. Pokud by ale z anonymního oznámení vyplývalo, že byl spáchán trestný čin, zabývala by se jím policie. Úřad by jí stížnost v takovém případě postoupil.
Podle Cackové předpis pamatuje i na takzvané kverulanty. Když si lidé budou opakovaně stěžovat na věc, kterou už se úřady zabývaly, odpověď nedostanou.
Jihomoravský kraj předložil v minulosti několik návrhů zákonů. Chtěl jimi například zavést krajské referendum a změnit zákoník práce tak, aby to usnadnilo kastelánům zaměstnávání brigádníků. Za 12 let své existence uspěl s jedinou zákonodárnou iniciativou. Výsledkem byla vyhláška, která umožňuje vinařům střílet do hejn špačků, když jim plení jejich vinice.