Pro návrh se vyslovilo zhruba 87 procent investorů, kteří se zúčastnili hlasování. Pokud by se vzali v úvahu i ti, kteří se hlasování nezúčastnili, pak se pro návrh vyslovilo zhruba 78 procent investorů. Očekávalo se však, že banka získá potřebných 75 procent hlasů.
Řada investorů říkala, že byli k podpoře návrhu donuceni a někteří dávali otevřeně najevo zlost. Ta se nesla atmosférou celé valné hromady, na které bylo asi 310 investorů.
"Cítím se, jako kdyby nás všechny pozvali na ruskou ruletu. Jediný rozdíl je v tom, že všechny komory jsou nabité," neskrýval rozčarování Trevor White, který investuje od roku 1962.
Šéf banky Marcus Agius ale řekl, že Barclays řešila "ďáblovo dilema" a potřebovala si rychle zajistit čerstvý kapitál od spolehlivých zdrojů. Krize na finančních trzích podle něj vytvořila takové riziko, že přestali bance důvěřovat investoři i klienti. Barclays by se prý ocitla ve spirále smrti, která by mohla ohrozit její existenci.
Akcionáře nejvíce rozzlobilo, že lepší podmínky při úpisu nových akcií dostali velcí investoři z Kataru a Abú Zabí. Ti do Barclays investují 5,3 miliardy liber a za svou podporu budou k části kapitálu dostávat roční úrok 14 procent.
Nespokojenost nad jinými podmínkami pro arabské investory daly i některé velké instituce. Ty dokonce vyzvali šéfa Barclays i některé členy vedení, aby odstoupili z funkcí. Agius řekl, že klasická metoda zvýšení základního jmění byla za současné situace příliš riskantní.
Akcie banky nicméně na schválení plánu reagovaly silným růstem a zpevnily o více než deset procent. Prudce vzhůru se dnes sice vydala většina akcií, včetně bank, převážně díky tomu, že americká vláda podpoří banku Citigroup. Panevropský index FTSEurofirst 300 zpevnil asi o pět procent.
spr mha