"Reagujeme na vývoj na mezibankovním trhu. Bohužel ale už nemůžeme udržet shodný úrok na jednoletých a delších fixacích, protože peníze s krátkodobou splatností stále zdražují. Snížením úroků motivujeme klienty k delším fixacím," řekl HN šéf obchodu KB Zdeněk Mojžíšek.
Český hypoteční trh tak dostává impulz k nové vlně zlevňování půjček na bydlení. V říjnu KB a všechny další významné banky, kromě České spořitelny (ČS), hypotéky zdražily a snížení sazeb ČNB o 0,75 procentního bodu na 2,75 procenta na počátku listopadu je zaskočilo. V posledním měsíci ale došlo ke zlevnění dlouhodobých zdrojů, ze kterých banky úvěry financují, píšou HN.
"O reakci na krok ČNB stále diskutujeme, hledáme odpovídající reakci," řekla novinám mluvčí ČS Kristýna Havligerová. "V dohledné době úroky nezměníme," řekl HN naopak šéf Hypoteční banky Jan Sadil.
Podle analytiků budou ale konkurenční ústavy KB následovat. "Vždycky musí být někdo první. Komerční banka tím může přitáhnout nové klienty," tvrdí Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus. "Sami nemáme v úmyslu úroky snižovat, ale naše reakce bude záviset i na konkurenci," potvrdil HN mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.
Kvůli finanční krizi je ale hypoteční trh rozkolísaný jako nikdy předtím. Zatímco KB hypotéky od středy zlevňuje, říjnové zdražení hypoték promítla GE Money Bank do svých sazeb až minulý týden. "Sazby jsme navýšili shodně o 0,4 procenta," uvedla Blanka Bělovská GE Money Bank. Podle Hatlapatky nyní banky reagují i na krátkodobé podněty a jdou se sazbami jednou nahoru, jednou dolu. Podle něj tato situace bude ještě nějakou dobu trvat, píšou HN.
Podle údajů ministerstva pro místní rozvoj klesl objem poskytnutých hypotečních úvěrů občanům za devět letošních měsíců meziročně o 15,4 procenta na 90,4 miliardy korun. V samotném třetím čtvrtletí objem hypoték pro občany činil 30,8 miliardy korun, což znamenalo v porovnání se stejným obdobím loni zhoršení o 4,4 procenta.
Za celý letošní rok ministerstvo odhadlo objem poskytnutých hypoték fyzickým osobám na 122,4 miliardy korun, což by představovalo v porovnání s loňským rekordním rokem pokles zhruba 14 procent. Loni banky půjčily na hypotékách více než 142 miliard korun, píšou HN.