Politička EP: Harmonogram přijetí eura může v ČR urychlit reformy

25.11.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 25. listopadu (ČTK) - Přijetí harmonogramu pro přijetí eura by pro Českou republiku mohlo znamenat urychlení hospodářských reforem. Pevný časový rámec kroků směřujících k přijetí evropské měny znamená posílení reforem a větší důraz na jejich uskutečňování, řekla dnes na tiskové konferenci při návštěvě Česka předsedkyně výboru pro hospodářství a měnu Evropského parlamentu Pervenche Beresová.

Politička podtrhla také význam eura v současné finanční krizi. "Je to jakási kotva, která nás v krizi drží," uvedla Beresová. "Kdyby Irsko nebylo součástí eurozóny, bylo by na tom dnes podobně jako Island," dodala.

Vládou schválená aktualizovaná verze Konvergenčního programu, který je základním dokumentem České republiky pro přijetí eura, datum přijetí společné evropské měny neobsahuje. Kabinet termín odmítá určit s tím, že je nejdříve nutné provést ekonomické reformy a stabilizovat veřejné finance.

Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma před týdnem řekl, že serióznější debata o stanovení termínu přijetí eura v ČR se uskuteční z ekonomických i politických důvodů spíše až příští rok. Sám by prý nyní termín přijetí jednotné evropské měny nestanovoval, a to mimo jiné s ohledem na současnou světovou financí krizi.

Odklad přijetí eura kvůli krizi podpořil v polovině října také prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Míl. Podobný názor sdílí také ministr financí Miroslav Kalousek.

S odkladem zavedení evropské měny v Česku naopak vyjádřila již dříve nesouhlas Hospodářská komora ČR. Brzké zavedení eura považuje za jednu z hlavních priorit a podmínku dalšího úspěšného rozvoje ekonomiky a konkurenceschopnosti země.

Jednotnou měnou by do čtyř let měli platit všichni sousedé Česka. V Německu a Rakousku se euro používá již několik let, Slovensko ho zavede od ledna příštího roku. Polská vláda na konci října schválila harmonogram vstupu země do eurozóny od 1. ledna 2012. Ze zemí bývalého východního bloku už platí eurem Slovinsko, celkem ho nyní ze 27 států EU používá 15.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK