...v úterý Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD).
Pařížská organizace ve své pravidelné pololetní zprávě vykreslila temný obrázek klesajícího ekonomického výkonu, rostoucí nezaměstnanosti a finanční nejistoty, které podle ní potrvají přinejmenším do konce příštího roku.
"Na pozadí hlubokého ekonomického poklesu je třeba dodatečných makroekonomických stimulů," uvedl hlavní ekonom OECD Klaus Schmidt-Hebbel v úvodu ke zprávě OECD.
Připojil se tak k podobné výzvě Mezinárodního měnového fondu z minulého týdne.
Spojené státy, Velká Británie a eurozóna buď již oznámily nebo plánují masivní stimulační balíky na pomoc svým ekonomikám.
OECD již 13.listopadu vydala výhled, v němž předpověděla pokles ekonomiky Spojených států v příštím roce o 0,9 procenta a následné zotavení v roce 2010 a snížení HDP Japonska v roce 2009 o 0,1 procenta.
Organizace však v úterý mírně revidovala prognózu poklesu ekonomiky eurozóny, a sice na 0,6 procenta z dříve uváděných 0,5 procenta.
Schmidt-Hebbel ovšem upozornil, že situace je značně nečitelná a existuje riziko horšího než předpovídaného vývoje, pokud se neustálí finanční trhy nebo pokud budou rozvíjející se ekonomiky postiženy více, než se čekalo.
"Může se ukázat, že recese, do níž míříme, je ještě hlubší, přičemž do recese může v příštích měsících sklouznout i světová ekonomika v plném rozsahu."
Zpráva OECD dále uvádí, že vzhledem k všeobecnému ústupu inflačních tlaků a k méně významnému riziku, že některé země sklouznou podobně jako Japonsko k deflaci, existuje prostor pro snižování úrokových sazeb v mnoha částech světa včetně eurozóny, Spojených států a Velké Británie.
Kromě toho zpráva nabádá, že by vlády měly podle svých možností snižovat daně a nabízet i jinou finanční podporu chudším domácnostem, aby nastartovaly poptávku. Současně upozorňuje, že spolu s prvními známkami ekonomického zotavení by tato opatření měla být zrušena.
PRO TABULKU PŘEDPOVĚDÍ OECD KLIKNĚTE NA [ID:nLP704371]
PRO VÝHLED OECD NA ČESKO A SLOVENSKO NA [ID:nSCH535961]
[PAŘÍŽ/Reuters/Finance.cz]