"Rusko bude spolupracovat s OPEC, aby bránilo své zájmy," řekl Šmatko novinářům v indickém městě Dillí, kam přicestoval na konferenci. "Nemůžeme vyloučit ani snížení produkce," dodal.
Rusko nyní soupeří o titul největšího producenta ropy na světě se Saúdskou Arábií. Ruská těžba se na celosvětové produkci ropy podílí zhruba deseti procenty, píše agentura Reuters.
Cena americké ropy se sice v červenci vyšplhala až na rekordní maximum 147,27 dolaru za barel, od té doby však kvůli obavám z negativního dopadu zpomalení ekonomiky na poptávku výrazně klesla. V současnosti se cena barelu ropy pohybuje kolem 55 dolarů.
Kartel OPEC se již koncem minulého měsíce dohodl na snížení dodávek na trh o 1,5 milionu barelů denně, tento krok však pokles cen ropy nezastavil. Představitelé OPEC se o víkendu sejdou na mimořádném zasedání v Káhiře. Podle Íránu bude jedním z témat zahájení rozhovorů s producenty ropy mimo OPEC o jejich pomoci při řízení trhu s ropou.
Nečlenské země se naposledy ke snížení produkce kartelem OPEC připojily v roce 2002. Rusko, Mexiko a Norsko tehdy omezily těžbu poté, co se ceny ropy propadly pod 20 dolarů za barel, připomíná agentura Reuters.
Prezident OPEC a alžírský ministr energetiky Šakíb Chelíl minulý týden uvedl, že členové OPEC přišli kvůli klesajícím cenám ropy o zhruba 700 miliard dolarů (zhruba 14 bilionů korun). Chelíl nicméně upozornil, že je nepravděpodobné, že by na setkání v Káhiře padlo rozhodnutí o dalším snížení těžby. Dodal, že důležitější bude pravidelné setkání v prosinci, na kterém již bude mít kartel údaje o tom, jak členské země dodržují současné těžební kvóty.