...systému:
"Guvernér ČNB Zdeněk Tůma informoval vládu na jejím jednání dne 24.listopadu o vývoji v českém finančním systému a o dosavadních a potenciálních dopadech globální finanční krize.
ČNB pozorně sleduje situaci na světových i domácích finančních trzích a vyhodnocuje její vliv na stabilitu domácího finančního systému i na českou ekonomiku jako celek.
Český finanční systém zůstává od globálních finančních potíží nadále v převážné míře izolován.
V době propuknutí krize se nacházel v příznivé výchozí situaci, neboť měl nízké expozice vůči nekvalitním zahraničním aktivům a jeho aktivity se rozvíjely v převážně tradičním konzervativním modelu.
Bankovní sektor vykazuje dobrou bilanční likviditu, nízký podíl nesplácených úvěrů a má dostatek zdrojů pro poskytování úvěrů z primárních depozit.
Banky neposkytovaly ve významné míře úvěry na bydlení v cizích měnách a nejsou tak závislé na funkčnosti trhů sloužících k zajišťování kurzového rizika.
Bankovní systém je dobře kapitalizovaný a zůstává nadále ziskový.
Finanční krize v zahraničí ovlivňuje český finanční sektor nepřímými kanály, zejména prostřednictvím poklesu vzájemné důvěry finančních institucí.
Tento faktor se projevil poklesem likvidity domácího mezibankovního peněžního trhu a rovněž trhu vládních dluhopisů.
Na snížení tržní likvidity reagovala ČNB standardními měnovými opatřeními.
Mezi ně patří i zavedení dalších transakčních facilit, jejichž prostřednictvím mají banky nyní možnost v případě potřeby čerpat od ČNB likviditu na 2 týdny nebo 3 měsíce.
Možnost použít vládní dluhopisy jako kolaterál při těchto operacích zvyšuje také potenciální likviditu trhu vládních dluhopisů.
ČNB považuje za primární riziko pro další období vzájemně se posilující kombinaci prudkého zpomalení světové ekonomické aktivity a zamrznutí zahraničních úvěrových trhů.
Rovněž domácí banky na zhoršené ekonomické vyhlídky reagovaly určitým zpřísněním úvěrových podmínek.
U úvěrů na bydlení došlo v průběhu prvních třech čtvrtletí k očekávanému výraznému zpomalení dynamiky, naopak úvěry podnikům rostly poměrně rychle.
Potenciální dopady nepříznivého vývoje v zahraničí na domácí finanční systém vyhodnocuje ČNB pravidelně prostřednictvím zátěžových testů.
Aktuální testy počítající již se zpomalením hospodářského růstu naznačují poměrně vysokou odolnost českého bankovního sektoru i vůči výrazným šokům přicházejícím ze zahraničí.
ČNB bude nadále podrobně monitorovat vývoj v domácím finančním sektoru a připravovat nástroje pro řešení případných nepřímých dopadů nepříznivého vývoje v zahraničí."
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]