Spotřeba domácností byla počátkem roku vysoká navzdory vyšší inflaci, a to díky poklesu nezaměstnanosti. Fixní investice rostly v souladu s nízkými reálnými úroky a díky vysokým přímým investicím ze zahraničí. Vývoz se zpomalil s ohledem na zhodnocení slovenské koruny. Ta posílila o zhruba deset procent v poměru k euru před zveřejněním konečného směnného kurzu před vstupem Slovenska do eurozóny.
Finanční krize snížila výnosy státních obligací, zahraniční automobiloví výrobci zřejmě projevují větší obezřetnost ohledně dalších investic na Slovensku. Z údajů OECD vyplývá, že průmyslová výroba se zpomaluje, a lze zároveň předpokládat, že snižující se odbyt na zahraničních trzích přinese citelný pokles vývozu, protože slovenský průmysl je hodně zaměřený na automobilovou výrobu. Ta ovšem zažívá globální krizi kvůli prudkému poklesu prodeje vozidel.
Klesat budou i investice kvůli snižování výnosů a přísnější úvěrové politice bank. To by na druhou stranu mohl zamezit dalšímu nárůstu cen nemovitostí a zadlužování domácností, které OECD doporučuje pozorněji sledovat.
Jestliže přijetí eura podpoří prospěšný finanční vývoj země, přinese zřejmě i rostoucí zadlužování státu. Nezaměstnanost by měla dál klesat, ale ne již tolik jako v minulosti, uvádí OECD.