Předseda ČMKOS a senátor za ČSSD Milan Štěch novinářům řekl, že vláda podle odborářů nebezpečí podceňuje. "Zdá se, jakože česká vláda se domnívá, že krize se České republiky příliš nedotkne," konstatoval Štěch. Jako příklad hodný následování uvedl vlády některých států EU nebo vládu USA. "Činí mimořádná opatření, která by od nich možná nikdo před několika měsíci vůbec nečekal," uvedl.
Vláda podle Štěcha s odboráři o ničem nejedná a ministři pouze řeší své ideologické stranické záležitosti, které povýšili nad "zájem republiky". "Vláda snad nepochopila, že nestačí přidat. Ona jde špatným směrem, a když přidá špatným směrem, tak to je jenom větší problém," prohlásil.
"Vyzvali jsme (vládu), aby některé takzvané reformní kroky zastavila a aby neprovokovala ani nás, ani společnost, protože to nic z problémů, které přináší finanční krize, neřeší," dodal Štěch. Podle odborářů by ministři měli neprodleně zastavit snahy o zavedení zdravotní reformy a takových bodů důchodové reformy, jako je vyvedení části pojistného do soukromých fondů; vadí jim i údajný záměr snížit daňové výnosy státu.
Ministr financí Miroslav Kalousek po pondělním jednání vlády uvedl, že současný vývoj světové finanční krize a její dopady na českou ekonomiku zatím nevyžadují žádné mimořádné rozpočtové zásahy státu. "V této chvíli by fiskální impulz mohla určitá část veřejnosti ohodnotit jako akci, ale jednalo by se o čistou rozpočtovou ztrátu bez efektu," uvedl ministr. O nějakém impulzu lze podle něj uvažovat za předpokladu ještě dalšího zhoršování situace. Podpora by ovšem měla být včasná a cílená, dodal.
Vláda podle něj pracuje na řadě záložních scénářů. "Vláda je připravuje, jen aby je měla v záloze, a doufáme, že je nebudeme muset použít. Věnujeme se všem, třeba i teoretickým možnostem," uvedl Kalousek.
Začátkem listopadu se kabinet dohodl, že bude na každém svém jednání pravidelně diskutovat o krocích ke zmírnění dopadu hrozící ekonomické krize. "Budeme projednávat určitá možná opatření, která budou posilovat nabídkovou stranu české ekonomiky a která budou řešit určité problémy související s ochlazením ekonomiky," uvedl tehdy premiér Mirek Topolánek.
Sněm ČMKOS skončí ve středu. Dalšími body programu jsou kritika vládou připravovaného zákoníku práce a dohoda o příštím sjezdu konfederace, který se uskuteční za dva roky. Na něm delegáti zvolí nové vedení ČMKOS a stanoví její program na další léta.