Analytici: Dražší elektřina zasáhne více menší a střední firmy

25.11.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 25. listopadu (ČTK) - Dopad vyšších cen elektřiny na tuzemské firmy bude rozdílný, více postižené budou malé a střední podniky. Vyplývá to z vyjádření analytiků pro ČTK. Největší problémy budou mít těžký průmysl, textilní průmysl a pekaři, dodal analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka. Podle Hospodářské komory (HK) zasáhne zdražení energií v různém rozsahu všechny obory.

Zdražování se již dotýká činnosti malých živnostníků až po velké společnosti jako jsou například hutě, řekl prezident HK Petr Kužel. Podle něj se většina firem nyní potýká s problémy, zatímco energetické společnosti naopak vykazují obrovské a stále rostoucí zisky. "Je to jasný signál, že tady mají některé společnosti dominantní postavení, které zneužívají a že v této oblasti nefunguje trh," doplnil.

HK vyvolala jednání o cenách energií s ČEZ; schůzka by se měla uskutečnit příští týden. Vedle toho jsou pro komoru důležité dva body. "Jednak brzké přímé setkání s předsedou vlády České republiky a za druhé jak se k celé záležitosti postaví a zda najde odvahu se do celé věci vložit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže," uvedl Kužel.

Se zástupci ČEZ, E.ON a Pražské energetiky bude o vývoji cen energií po roce 2009 jednat i ministr průmyslu a obchodu Martin Říman; jednání by se mělo uskutečnit do konce roku. Říman ale dnes řekl, že regulovat ceny energií ještě silněji než dosud by nyní bylo nerozumné. V budoucnu lze totiž očekávat jejich pokles a jakákoli přísnější regulace by vedla k zachování nynějších vysokých cen i zisků energetických firem.

Dopady zdražení elektřiny na podniky jsou podle Svazu dopravy a průmyslu ČR zesíleny dalšími faktory, jako je rozkolísaný kurz koruny, omezování přístupu k financím a pokles poptávky po tuzemském zboží ze zemí Evropské unie.

Podle svazu zažívá Evropa dramatický růst elektrické energie od roku 2004. "Největší vliv má tento fakt nedostatek zdrojů energií v regionu Střední Evropy, byť zde jistou roli hraje i úroveň liberalizace trhu z elektřinou," řekl mluvčí svazu Milan Mostýn. Doplnil, že do budoucna se problém ještě prohloubí a ceny energií nadále porostou.

Podle pondělního vyjádření Energetického regulačního úřadu se ceny elektřiny pro malé podnikatele budou lišit podle dodavatele. Nejméně si připlatí zákazníci ČEZ, a to 9,4 procenta. Pražská energetika zdraží o 14,4 procenta a E.ON až o 18 procent. U velkoodběratelů je cena rozdělena na platbu za rezervaci kapacity a platbu za použití sítí. Cena za rezervovanou kapacitu vzroste v průměru o 16 procent u vedení velmi vysokého napětí.

"Velké podniky mají svou vlastní energetiku, která omezuje závislost na dodávkách elektřiny," uvedl analytik společnosti BS Securities Petr Hlinomaz.

Mladoboleslavské automobilky Škoda Auto by se tak zdražování elektřiny nemělo dotknout vůbec. "Nevyužíváme ČEZ ani Pražskou energetiku, takže dopad na nás by měl být minimální. Elektřinu bereme ze Ško-energa," řekl mluvčí škodovky Jaroslav Černý. Vlastní energetický závod má také největší tuzemská ocelářská firma ArcelorMittal. Se zvýšením cen elektrické energie v příštím roce naopak počítá ústecká Spolchemie a zahrnula ho do svých rozpočtů.

Stínový ministr průmyslu a obchodu Milan Urban (ČSSD) dnes uvedl, že vláda by měla rozhodnutí Energetického regulačního úřadu o cenách elektřiny na příští rok zrušit. Podle Urbana vysoké ceny energií ohrožují spolu s finanční krizí konkurenceschopnost českých podniků a zaměstnanost. Kabinet by se měl podle něho také zabývat celkovou situací v elektroenergetice. Posílit by se měla podle něj role regulátora a marže firem by měla být limitována, soudí.

Analytici se nicméně shodují, že růst cen elektřiny nebude pro český průmysl tím hlavním omezujícím faktorem, ale že jím bude celkový ekonomický pokles v Evropě.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK