"Očekáváme růst cen do deseti procent u tepla vyráběného z uhlí. U tepla z plynových zdrojů bude záležet, zda cena plynu vzroste, nebo ne," uvedl Pavel Kaufmann z Teplárenského sdružení, které zastupuje většinu tepláren v zemi. Důvodem zdražování je růst cen hnědého uhlí, který obchodníci na příští rok odhadují mezi osmi až deseti procenty, a také zdražování ostatních vstupů včetně elektřiny, píše deník.
Zdražování tepla se nelíbí bytovým družstvům, která řadu domů s dálkovým vytápěním vlastní. "Zhruba po deseti procentech, tedy o stokoruny, roste cena tepla každý rok. Zajímavé je, že to nikomu nevadí, zatímco kvůli 30 korunám platby u lékaře se mění politická reprezentace v krajích," řekl deníku Martin Hanák ze Svazu českých a moravských bytových družstev.
Od příštího roku se zvednou také ceny elektřiny pro domácnosti. ČEZ a Pražská energetika od ledna zdraží v průměru o 9,9 procenta. Zákazníkům společnosti E.ON na jihu Čech a Moravy se ceny zvýší v průměru o 16,4 procenta. Nejhlouběji budou muset od ledna sáhnout do kapsy domácnosti, které elektřinu využívají i k ohřevu vody a topení. U nejběžnější spotřeby, tedy pokud domácnosti na ohřev vody a topení využívají jinou energii, vzroste cena nejméně zákazníkům společnosti PRE.