VERZE 3-Ústavní soud otevírá cestu k ratifikaci Lisabonu

26.11.2008 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

(přidává reakci...

...prezidenta)

Ústavní soud ve středu rozhodl, že Lisabonská smlouva, která má zjednodušit rozhodování Evropské unie, je v souladu s českou ústavou.

Rozhodnutí soudu znamená, že v českém parlamentu může pokračovat ratifikace dokumentu, ke kterému se Česká republika jako jediná země evropské sedmadvacítky dosud nevyjádřila.

"Oběma komorám parlamentu to umožňuje pokračovat v procesu ratifikace, nicméně i nadále očekávám, že odborná i veřejná debata bude pokračovat," uvedl premiér Mirek Topolánek v tiskovém prohlášení.

V rámci celé Evropské unie se proti smlouvě postavili v referendu pouze Irové. Německo přezkoumává sladěnost dokumentu s ústavou, ale dokument již na jaře schválil tamní parlament.

"Teoreticky by měla probíhat ratifikace (v českém parlamentu) rychle, protože jí v zásadě nic nebrání, jenže to vůbec není jisté," uvedl politolog Tomáš Lebeda ze Sociologického ústavu Akademie věd.

"V ODS jsou stále velmi vlivné skupiny poslanců, které jsou proti.. Jednání Ústavního soudu bylo jednou z obstrukcí, kterou se odpůrci Lisabonské smlouvy snažili tento proces zdržet nebo zvrátit, a nelze vyloučit, že se objeví obstrukce nové," řekl.

Prezident Václav Klaus již avizoval, že Lisabonskou smlouvu nepodepíše do té doby, dokud nebude přijata v Irsku.

To, že prověřování Lisabonské smlouvy z hlediska sladěnosti s českým právním řádem možná středečním rozhodnutím soudu nekončí, naznačil Klaus i v první reakci po jednání soudu:

"Očekávám, že nějaká skupina poslanců či senátorů tyto argumenty znovu vznese a hlavně očekávám, že vznese argumenty další, nové a nejenom původní, senátní," řekl prezident novinářům po jednání soudu.

Zda smlouvu podepíše či nikoliv, prezident ve středu nenaznačil.

Lisabonská smlouva si klade za cíl zjednodušit rozhodování EU a rozšiřuje oblasti, kde by rozhodovala kvalifikovaná většina a nevyžadovaly by souhlas všech 27 států unie.

Dává tak větší váhu zemím s vyšším počtem obyvatel, neboť bude vyžadovat souhlas pouze 55 procent členských států, v nichž žije 65 procent obyvatel EU. Právě tento návrh kritizují odpůrci Lisabonu v České republice v čele s prezidentem a senátory.

Jednomyslný souhlas všech zemí by nicméně měl nadále zůstat pro klíčové otázky, jako jsou zahraniční politika, daně, sociální politika anebo změny smluv Evropské unie.

[BRNO/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK