V objemu vkladů kampeličky přes nárůst stále zaostávají. V podílových fondech měli Češi na konci září uloženo 290 miliard, v penzijních fondech 180 miliard korun a v bankách přes bilion korun.
"Výsledky jsou jednoznačným potvrzením skutečnosti, že dosavadní celosvětová finanční krize se sektoru družstevních záložen sdružených v asociaci nikterak nedotkla," uvedl předseda prezidia Asociace družstevních záložen Petr Marsa. Růst družstevních záložen podle něj samozřejmě zvyšuje i aktuálnost diskuze na téma případné úpravy zákona umožňující přeměnu družstevních záložen na banky.
Bilanční suma družstevních záložen, které jsou členy asociace se meziročně zvýšila o 22 procent na 9,87 miliardy Kč. Čistý výnos z úroků převýšil 300 milionů Kč, což představuje meziroční nárůst o více než 48 procent. Kapitál členských záložen dosáhl 30. září 1,241 miliardy Kč, tedy meziročně téměř o pětinu více. "Naše předpoklady ohledně zisku za rok 2008 zůstávají neměnné. Očekáváme, že družstevní záložny vykážou zisk převyšující 82 milionů Kč, což odpovídá částce zisku za rok 2007," podotkl Marsa.
Sektor družstevních záložen se po problémech koncem 90. let transformoval a vklady klientů kampeliček rostou od roku 2002. Koncem 90. let se z kampeliček ztratilo osm miliard z 11,3 miliardy korun vkladů. Odborníci míní, že družstevní záložny jsou nyní legitimní a pevnou součástí českého finančního trhu. Družstevní záložny musí nyní dodržovat stejně jako banky regulatorní limity a pravidla obezřetného podnikání.