Petici podle Čumpelíka podepsalo na čtyři sta lidí, další svůj souhlas vyjádřili tím, že ji se svým podpisem posílali na mailovou adresu rady.
Autor petice, hudební publicista Petr Vizina, se pokusil předat petici Florianovi na úvod zasedání. Florian ji nepřevzal a doporučil ji odevzdat v podatelně. Čumpelík ale ČTK po zasedání rady řekl, že v podatelně jim řekli, že ji mají předat osobně. O to se Čumpelík poté pokusil ve chvíli, kdy rada probírala stížnosti, které v souvislosti s kauzou údajného fašismu na Radiu Wave dostala.
Podle předsedy rady ale Čumpelík svým vystoupením narušil jednání, na kterém mohou vystupovat pouze členové rady a odborníci a lidé z Českého rozhlasu, které si rada pozve. Na Čumpelíka zavolal ochranku, dotyčný ale opustil sál dobrovolně.
"Chtěl se pouze představit, předat to osobně s tím, že máme lístek z podatelny. Čekal jsem slušnost, když už nepřišli na nedávnou diskusi k Radiu Wave (v divadle Archa), slušnost k lidem, které minule na svém zasedání v Ostravě pošpinili," řekl Čumpelík po zasedání rady.
Petice vznikla několik dní po ostravském zasedání Rady ČRo na konci října. Na něm někteří členové rady na základě hodnocení svého experta Radka Vogla kritizovali vedení rozhlasu, že Radio Wave odvysíláním písně Swastika Eyes od známé britské skupiny Primal Scream propagovala fašismus. Píseň levicově zaměřené kapely přitom podle hudebních publicistů naopak na nebezpečí fašismu poukazuje, nikoli jej propaguje. V minulosti ji hrála i renomovaná britská BBC.
V souvislosti s hodnocením Radia Wave pak programový ředitel Českého rozhlasu Richard Medek uvedl, že stanice by měla být zaměřena na posluchače středního proudu, a nikoli na alternativně zaměřenou mládež. "Tato menšinová skupina (posluchačů Radia Wave) podle mého názoru není budoucností tohoto národa, anebo jen velice ojediněle," uvedl tehdy Medek.
Rada po dvou týdnech připustila, že překlad Radka Vogla, z něhož vycházela, ji uvedl v omyl a údajně z něj vyvodí důsledky. Také Medek svůj výrok o tom, kdo je a kdo není budoucností národa, vzal zpět; několik výzev k odstoupení z funkce stejně jako předseda rady Jiří Florian ale odmítl.
Radia Wave se zastala řada hudebních publicistů a lidí spojených s alternativní scénou včetně jinak konkurenční stanice Radio 1. Svou podporu Radiu Wave na stránkách http://ridezone.blogspot.com, za nimiž stojí Čumpelík, vyjádřili i olympijská vítězka oštěpařka Barbora Špotáková, biker Michal Prokop nebo skicrossař Tomáš Kraus.
Vzniklo také několik coververzí písně Swastika Eyes obsahujících například nasamplované projevy Medka a Floriana. Vznikly webové stránky www.nejsembudoucnostnaroda.cz a také parodické nacistické stránky Rady ČRo, jejichž hlavní zprávou je ta, že "Český rozhlas spustil mainstreamové nacistické rádio".