...akcie, které se obchodovaly na pětiletých minimech.
Čerstvé naděje na záchranu General Motors <GM.N> současně investorům pomohly překonat údaje vykreslující čím dál horší pokles globální ekonomiky.
Technologický index Nasdaq vyskočil o 4,6 procenta pod vedením firem Apple <AAPL.O> a Cisco <CSCO.O>, které se zotavily z rozsáhlých úterních výprodejů podnícených obavami z oslabující poptávky.
Index amerických blue chips Dow Jones za poslední čtyři seance vystoupal o 15,6 procenta, což je největší čtyřdenní růst v procentech od roku 1932.
Středeční zisky trhu poháněly také energetické tituly poté, co cena ropy <CLc1> vzrostla o více než 7 procent a akcie automobilky General Motors vystřelily o 35 procent.
Akcie výrobců automobilů posílily poté, co Deutsche Bank uvedla, že se vyhlídky těchto sužovaných firem na záchranu ze strany federálních úřadů zlepšily.
Zatím poslední krok americké vlády, jímž poskytla rozsáhlou podporu bance Citigroup <C.N>, možná podle hráčů na trhu pomohl investorům víceméně přehlížet příliv makroekonomických údajů, které stále poukazují na slabost ekonomiky.
"Za poslední dva dny vyšlo velmi jasně najevo, že centrální banka a ministerstvo financí otevírají své náprsní tašky," řekl Hugh Johnson, investiční ředitel společnosti Johnson Illington Advisors.
"V důsledku toho je nyní méně pravděpodobné, že se nějaká velká finanční instituce dostane do opravdových potíží, a je čím dál pravděpodobnější, že se nějaké pomoci dostane i automobilovému sektoru."
Index amerických blue chips Dow Jones <.DJI> vzrostl o 2,91 procenta na 8726,61 bodu, širší index Standard & Poor's 500 <.SPX> stoupl o 3,53 procenta na 887,68 bodu a technologický Nasdaq Composite <.IXIC> vyskočil o 4,60 procenta na 1532,10 bodu.
Američtí investoři podle makléřů nereagovali na zprávy o sérii útoků na indické finanční centrum Bombaj, při nichž podle posledních údajů zahynulo přes 100 lidí.
[YORK/Reuters/Finance.cz]