Podle současných stanov Volkswagenu je na valných hromadách k prosazení klíčových rozhodnutí zapotřebí 80procentní většina. To umožňuje Dolnímu Sasku blokovat snahy společnosti Porsche o úplnou kontrolu nad podnikem i při vlastnictví pouhých 20 procent akcií.
Právo veta garantuje Dolnímu Sasku také nová verze takzvaného zákona o Volkswagenu, kterou nedávno navzdory kritice ze strany Evropské komise schválil německý Spolkový sněm. Eurokomisař pro vnitřní trh Charlie McCreevy tento měsíc v ekonomickém listu Handelsblatt uvedl, že ještě do Vánoc podnikne další právní kroky proti zákonu.
Firma Porsche ve středu upozornila, že možná nezíská majoritní kontrolu nad Volkswagenem již v letošním roce, jak původně plánovala. Dodala však, že jejím cílem zůstává získat více než 50procentní podíl na hlasovacích právech ve Volkswagenu co nejdříve.
Evropská komise schválila plán Porsche na ovládnutí VW již v červenci. Firma Porsche začala svůj podíl ve Volkswagenu budovat v roce 2005, kdy ve společnosti získala téměř pětinu akcií. Obě automobilky již delší dobu spolupracují a společně například vyrábějí vozy Porsche Cayenne a VW Touareg.
Společnost Volkswagen, jejíž součástí je rovněž česká Škoda Auto, je největším výrobcem automobilů v Evropě. Firma zvýšila v prvních třech čtvrtletích letošního roku prodej o 3,9 procenta na 4,8 milionu vozů. Její podíl na světovém trhu s automobily tak stoupl o půl procentního bodu na 10,1 procenta.