SSHR spravuje strategické zásoby zhruba na 90 dní. Vláda počátkem roku rozhodla, že pro lepší zajištění ropné bezpečnosti se rezervy zvýší až na 120 dní. Návrh, který by měl zavést povinnost zásob na 30 dní pro petrolejářské firmy, v současnosti připomínkují jejich zástupci.
"V podstatě těch 30 dní by představovalo prostředky, podle našich kalkulací a pochopitelně cen, které jsou v roce 2008, na pořízení zásob zhruba devět miliard korun a dále na skladovací kapacity zhruba osm miliard korun," odpověděl Makovec na dotaz ČTK, jak velké náklady by si tato úprava vyžádala. Upozornil ale, že investice do skladovacích kapacit by mohly být ve skutečnosti nižší, protože firmy už nějakými sklady ropy a ropných produktů disponují.
Předseda SSHR Ladislav Zabo podotkl, že podle analýz by tak náklady na jeden litr ropy vzrostly o zhruba 30 až 50 haléřů. Makovec ovšem míní, že by se to nemělo promítnout v cenách pohonných hmot. "Marže je dnes tak veliká, že těch 30 až 50 haléřů v tom nemůže hrát roli," podotkl.
Stát si podle Zaba z ekonomických důvodů nemůže dovolit držet zásoby až na 120 dní. Poukázal také na praxi v jiných evropských státech, kde soukromé firmy drží mnohem větší rezervy.
Povinnost držet strategické zásoby jen v podnicích je například v Rakousku, Švýcarsku, Řecku nebo Itálii. V sousedním Polsku tamní obdoba SSHR drží zásoby jen na 14 dní. Podle ředitele polské Agentury materiálových rezerv Jacka Bakowskeho systém funguje. "Soukromé firmy však náklady na držení rezerv promítly do konečných cen pro zákazníky," řekl ČTK Bakowski.
To, že by se zvýšené náklady firem promítly do konečných cen v Česku, již dříve naznačil generální ředitel rafinerie Paramo Ivan Ottis. "Odhadem by se náklady mohly ročně zvednout o půl miliardy korun," řekl Ottis.
SSHR zajišťuje materiálové rezervy pro všechny potenciální druhy bezpečnostních hrozeb. Kromě zásob ropy a ropných produktů jsou to také například zásoby prostředků na ochranu před povodněmi nebo od roku 2001 nástroje protichemické ochrany. Veškeré rezervy, které nyní SSHR spravuje, jsou financovány ze státního rozpočtu. Na rozdíl od situace před rokem 1989 stát v současnosti klade důraz na zásoby určené pro řešení krizí nevojenského charakteru.