"Chtěli bychom rozpočtovou a hospodářskou politikou vytvářet prostor pro nízké úrokové sazby, a podpořit tím investice a export, které budou právě tím ochlazováním (ekonomiky) ohroženy nejvíce," uvedl Topolánek. Česko podle něj sice první vlnu finanční krize přežilo ve zdraví, nebude ale ušetřeno sekundárního vlivu na ekonomiku, tedy jejího očekávaného ochlazení, ke kterému se přidají dopady recese nebo záporného růstu některých evropských zemí.
Topolánek v rámci debaty o úpravách zákoníku práce vyzval k odstranění "rigidity, imobility pracovního trhu". V ČR, kde je nyní 130.000 volných pracovních míst, je zhruba 250.000 legálně pracujících zahraničních dělníků, podotkl Topolánek. "Mohli bychom tímto polštářem utlumit případné nárazy zaměstnanosti jedině tehdy, pokud pracovní trh bude pružnější," uvedl.
Zvyšování exportní schopnosti firem se má podle premiéra týkat především menších a středně velkých podniků a jejich možnosti dosáhnout na úvěry. "Velké firmy si jako vždycky nějak poradí, nicméně vytěsňování privátního úvěrování, vytěsňování úvěrů pro domácnosti a pro malé a střední firmy bude jedním z průvodních jevů následujícího období," podotkl Topolánek.