Výhodou je podle Fischera to, že vláda současně s požadavkem na zeštíhlení státní správy ponechává ušetřené peníze v úřadech. ČSÚ tak může dát více peněz stávajícím zaměstnancům a najmout další odborníky. Průměrný plat v ČSÚ letos činí 24.396 korun.
ČSÚ každoročně hospodaří s přibližně miliardou korun ze státního rozpočtu. "To je suma, která činnost a rozvoj té instituce na základní úrovni zajistí," uvedl Fischer. Na větší změny je ovšem podle něj potřeba více peněz, které chce úřad získat v následujících letech z fondů EU. Mělo by se jednat o jednu miliardu až 1,5 miliardy korun.
"Tyto peníze by nám mohly pomoci výrazně k modernizaci systému, obsahu statistiky, způsobu práce s daty v technologiích, organizování databází, vytvoření datových tržišť, lepší komunikace s uživateli nebo například na vedení účetnictví," uvedl Fischer.
Reforma ČSÚ směřuje podle jeho předsedy k tomu, aby se rovněž zredukovaly na co nejnižší možnou míru činnosti, které nesouvisejí se statistikou. "Drasticky jsme se pozbavovali majetku, co jsme měli v regionu. Snížili jsme počet vozidel ve vlastnictví a auta si pronajímáme. Nakonec došlo i na personální audit," uvedl.
Úřad je nyní podle Fischera v polovině celkové reformy statistiky. Ta musí podle něj reagovat na nové výzvy. Práce ČSÚ by se neměla totiž soustřeďovat jen na "počítání vyrobených kusů", ale i na nové záležitosti, jako je sledování migrace nebo statistiky související s informační společností.
Od roku 2005 ČSÚ podle Fischera snížil administrativní náročnost související se statistikou a sběrem dat o třetinu. V příštím roce by snižování mělo pokračovat. "Upozorňuji, že z celkové administrativní zátěže podnikatelů se na tom statistika podepisuje necelým jedním procentem a snažíme se to dále snížit," dodal.