ERÚ: Podpora elektřiny z obnovitelných zdrojů vzroste o čtvrtinu

27.11.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 27. listopadu (ČTK) - Na podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů půjde podle předpokladů Energetického regulačního úřadu (ERÚ) v příštím roce přes dvě miliardy korun, což by bylo o čtvrtinu více než letos. Úřad o tom informuje na svých internetových stránkách. Regulátor minulý týden také stanovil výkupní ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů pro příští rok.

Takzvané zelené bonusy, které mohou výrobci zvolit namísto garantovaných cen, v příštím roce poklesnou. Propad je však podle ERÚ kompenzován nárůstem tržní ceny silové elektřiny. U výroben je i nadále zajištěna patnáctiletá doba návratnosti investic, dodává úřad. Zelený bonus inkasuje od distribuční firmy ten, kdo vyrábí proud z obnovitelných zdrojů a sám si najde zákazníka, kterému elektřinu prodá.

Provozovatel nové elektrárny na čistou biomasu v příštím roce dostane od distribuční společnosti za megawatthodinu elektřiny 4490 korun namísto letošních 4210 korun. Výkupní cena vzroste kvůli dražší surovině.

Úřad se naopak rozhodl využít maximální možný pokles výkupních cen u kategorie větrných elektráren, které budou uvedeny do provozu v příštím roce. Majitel takové elektrárny dostane 2340 korun za megawatthodinu oproti letošním 2460 korunám. Důvodem je podle ERÚ levnější technologie, ze kterých se elektřina u těchto zdrojů vyrábí.

U fotovoltaických elektráren dochází podle výkonu ke snížení investičních nákladů o 4,2 až pět procent. Provozovatel takové výroby elektřiny dostane příští rok 12.790 až 12.890 korun za megawatthodinu.

V Česku se v roce 2007 podílely obnovitelné zdroje podle údajů ministerstva průmyslu a obchodu na celkové hrubé produkci elektřiny 3,9 procenty. Česko by mělo do roku 2020 podle návrhu Evropské komise více než zdvojnásobit podíl obnovitelných zdrojů na konečné spotřebě energií. Na konci příštího desetiletí by to mělo být 13 procent. Mezi obnovitelné zdroje patří vedle biomasy například vodní, sluneční a větrná energie.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK