iHNed.cz: Podle průzkumu HK půlka firem kvůli krizi nezvýší mzdy

27.11.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 27. listopadu (ČTK) - Polovina českých firem v příštím roce kvůli ekonomické krizi nezvýší mzdy svým zaměstnancům. Vyplývá to z průzkumu Hospodářské komory (HK), kterého se zúčastnilo téměř 1200 podniků. Informaci dnes zveřejnil sever iHNed.cz. Třetina dotázaných manažerů chce přidávat pouze o inflaci, která je odborovými svazy odhadována na 3,5 procenta. Jednalo by se o nejnižší růst platů v historii české ekonomiky.

"Dosud platy rostly nejméně v roce 2005. I tehdy to však bylo o 5,2 procenta," uvedl pro server analytik společnosti Patria Finance David Marek.

"Musíme počkat, jak to bude vypadat se zakázkami, ale kdybychom si mohli vybrat, tak bychom nový rok začali bez růstu platů, a pak by se vidělo. Prioritou je pro nás udržet pracovní místa," potvrdil serveru tiskový mluvčí ČZ Strakonice Jan Pěnkava.

Odboráři protestují. "I firmy, které chtějí přidat pouze o inflaci, by si měly uvědomit, že v mnoha případech z toho mohou vzniknout nepříjemné konflikty," uvedl pro iHNed.cz Josef Středula z odborového svazu Kovo.

Podniky však podle ekonomů nemají jinou možnost. "Zaměstnanci a odboráři si musí uvědomit, že zvýšení platů může být nakonec vykoupeno určitou redukcí pracovních míst," řekl serveru prezident HK Petr Kužel.

Řada firem ale propouštět bude. Podle průzkumu s tím příští rok počítá každý čtvrtý podnik. Jen za poslední měsíc takové plány oznámilo zhruba pětadvacet společností, naposledy například tachovský Alfa Plastik či letňanská Avie, píše iHNed.cz.

Podnikům během pár měsíců prudce poklesly zakázky a 70 procent jich v průzkumu uvedlo, že příští rok nebude nijak rozšiřovat výrobu. "Sice máme plány na nové projekty, ale budeme rádi, když nám vyrovnají pokles stávajících zakázek," potvrdil serveru Kvido Štěpánek ze společnosti Isolit Bravo.

Mezinárodní měnový fond tento týden Česku předpověděl, že růst příští rok zpomalí na 1,5 procenta. Ministři začali poté mluvit o tom, že by v takovém případě chtěli připravit balíček opatření na pomoc podnikům.

Podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase se například připravuje novela zákoníku práce, která by firmám umožnila snáze zaměstnávat lidi na částečný úvazek a podpořit tento typ pracovních smluv "slevami na sociálním pojištění." Kromě toho se již projednává snížení nemocenské a příspěvku na politiku zaměstnanosti.

Zároveň také ministr financí Miroslav Kalousek vidí jako jeden z hlavních přínosů tzv. záchranného plánu pro evropské ekonomiky, který ve středu zveřejnila Evropská komise, lepší možnosti získávání prostředků ze sociálního fondu k podpoře zaměstnanosti.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK