"Hlavním důvodem pro snížení v těchto dvou městech je topný olej do jehož cen se přímo promítá světová cena ropy," řekla HN mluvčí MVV Energie Pavla Kulhavá.
Teplárna Liberec letos ceny dvakrát zvyšovala, v lednu o 11 procent a v říjnu o 17 procenta na 694 korun za gigajoul. Ceny liberecké teplárny už delší dobu kritizuje sdružení Teplo za 399,90!, které zastupuje asi pětinu odběratelů, i anonymní iniciativa Čisté v ruce, která na svých internetových stránkách obvinila mateřskou společnost MVV Energie z předražování tepla a tunelování.
Ve většině dalších měst zatím teplárníci své ceny pro příští rok počítají. Teplárny, kde se spaluje hnědé uhlí, zdraží podle odhadu Teplárenského sdružení až o deset procent. Spalování uhlí ale vyjde levněji než jiná paliva a teplo z něj stojí nyní kolem 300 až 400 korun. Jasno už je třeba v Hradci Králové či v Pardubicích, kde cen od ledna vzrostou o sedm procent na 307 korun za gigajoul. Zhruba osmiprocentní zdražení tepla také už potvrdila společnost ČEZ, která provozuje teplárny hlavně v severních Čechách.
U výtopen na plyn stouply ceny už na začátku topné sezóny v říjnu kvůli dřívějšímu výraznějšímu zdražování plynu. Nyní ale komodita prudce zlevnila a provozovatelé výtopen čekají na to, s čím přijdou plynaři.
Společnost MVV Energie s obratem 2,3 miliardy Kč je čtvrtou největší teplárenskou skupinou v zemi. Vlastní teplárny v 15 českých městech a zásobuje teplem 76.000 domácností a 1000 podniků a dalších odběratelů. Společnost ve čtvrtek svou pozici na trhu posílila odkoupením většinového podílu v Českolipské teplárenské společnosti.