Itálie podpoří ekonomiku částkou 80 miliard eur

28.11.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Řím 28. listopadu (ČTK) - Italská vláda dnes schválila soubor opatření za 80 miliard eur (asi dva biliony Kč), který by měl pomoci bankám, rodinám a podnikům vypořádat se s dopady globální finanční krize. Opatření je součástí širšího balíku za 200 miliard eur, na němž se dohodla Evropská unie.

"Střední třída si může udržet životní úroveň. Délka hospodářské krize závisí na každém z nás, na naší kapacitě důvěřovat a hledět do budoucna s nadějí," řekl po schválení návrhu premiér Silvio Berlusconi. Opatření mimo jiné počítá i s prostředky na veřejné práce.

Součástí návrhu je podle agentury AP také částka 2,4 miliardy eur, která se bude v hotovosti rozdělovat potřebným rodinám. Peníze by se měly dostat ke zhruba osmi milionům lidí.

Další prostředky jsou vyčleněny na infrastrukturu, včetně zlepšení stavu školních budov. Před pár dny v Itálii zemřel jeden student, na něhož se zřítil strop třídy. Na vylepšení železniční sítě vláda vyčlenila kolem 960 milionů eur.

Dekret, který na své dnešní schůzi schválila vláda, předpokládá, že se prvních šest měsíců každého roku nebude zvyšovat mýtné na dálnicích. Návrh ještě musí schválit parlament, v něm ale mají Berlusconiho konzervativci pohodlnou většinu.

Vláda se také dohodla na tom, že bude odkupovat konvertibilní bankovní dluhopisy, aby finančním ústavům pomohla zvýšit kapitál. Za tímto účelem vláda předtím schválila plán odkupu prioritních akcií bez hlasovacích práv ve všech bankách, které takovou pomoc budou potřebovat. Zatím však žádná z bank o takovou vstřícnost nepožádala.

Součástí opatření je zavedení stropu čtyř procent u hypoték s pohyblivou sazbou, které už byly vydány. Od ledna budou hypotéky s pohyblivou sazbou koncipovány tak, že se výše úročení bude odvíjet od úrokových sazeb, které stanoví Evropská centrální banka.

Berlusconi řekl, že vláda plánuje do roku 2011 snížit veřejné zadlužení na 100 procent hrubého domácího produktu (HDP). Nyní se zadlužení pohybuje kolem 150 procent HDP.

Ministr financí Giulio Tremonti je přesvědčen, že soubor podpůrných opatření nebude mít žádný dopad na tříletý rozpočet, který vláda schválila v červenci. "Je to proto, že jsme měli rozpočet, který nám taková opatření umožnil přijmout," vysvětlil ministr.

Itálie má čtvrtou největší ekonomiku v Evropě. Podle oficiálních dat ale ve třetím čtvrtletí vstoupila do recese. S problémy se v důsledku finanční krize potýkají i další velké evropské ekonomiky.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK