Inspektoři se zaměřili především na přítomnost ověřené výčepní nádoby, správné označení cen, vydávání účtenek a umístění textu o zákazu prodeje alkoholických nápojů nezletilým. Právě v těchto povinnostech chybovali loni prodejci nejčastěji; kvalita nápoje byla ve většině případů dobrá.
Méně hříšníků než loni odhalila letos také Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Inspektoři provedli několik set kontrol prodejců po celé zemi, po senzorickém posouzení u některých z nich odebrali zkušební vzorky. V první sérii testů inspekce analyzovala 27 vzorků, ředěný burčák odhalila ve čtyřech případech. V minulém roce neobstálo v testech 14 z 62 odebraných vzorků, o rok dříve šest ze 47 burčáků. Se všemi prodejci zahájila inspekce správní řízení.
Burčák, tedy kvasící mošt z vylisovaných hroznů, lze v Česku nabízet pod tímto názvem pouze v případě suroviny sklizené a zpracované na území České republiky. Při použití importovaných hroznů jde o "částečně zkvašený hroznový mošt". Dovážet hrozny do EU z třetích zemí pro výrobu vína nebo burčáku je zakázáno úplně.