Opoziční sociální demokracie chtěla již na neuskutečněné listopadové schůzi, aby vláda sněmovnu informovala o tom, jak může krize zasáhnout českou ekonomiku. Tvrdí totiž, že vláda v tomto směru nic nepodniká. Protože se však tento bod na program schůze nedostal, sociální demokraté program schůze nepodpořili, a ta se proto nakonec nekonala. ODS se rozhodla požádat o svolání mimořádné schůze.
Ministr financí Miroslav Kalousek ve středu řekl, že vláda chystá plán pro případ zpomalení ekonomiky. Detaily ale prozradit nechtěl. Tvrdí, že současná situace nemá obdobu v minulosti a že ještě nikdy nebylo tak obtížné odhadovat vývoj ekonomiky. Zastává však názor, že pokud růst ekonomiky klesne pod dvě procenta, bude na místě použít některé cílené rozpočtové nástroje na oživení ekonomiky.
Na programu schůze je i kontroverzní novela daní z příjmů, která pro příští rok ponechává sazbu daně z příjmu u fyzických osob na 15 procentech. Ministerstvo současně navrhuje snížit sociální pojištění placené zaměstnancem o 1,5 procenta.
Podle pravidel, která nastavila loňská reforma veřejných financí, by od příštího roku klesla zaměstnancům a podnikatelům sazba daně z příjmu na 12,5 procenta. Současně s tím by se ale snížily slevy na dani tak, že by řada lidí v konečném součtu platila daně vyšší než letos. Proto ministerstvo financí přišlo s projednávanou novelou.
Sociální demokraté tvrdí, že snížením pojistného, především příspěvku na politiku zaměstnanosti a odvodu na nemocenskou, přijde stát o peníze a ty mu pak budou chybět na boj s nezaměstnaností.
Návrh ostře kritizuje i rebelující poslanec ODS Vlastimil Tlustý. Nelíbí se mu návrat k sazbě 15 procent. Jak ale řekl, je ochoten jednat i o takové změně dalších parametrů, kdy nakonec daňové zatížení poplatníků skutečně klesne. Jeho stranický kolega, daňový expert ODS Michal Doktor, uvedl, že pokud tuto novelu parlament neschválí, odvedou poplatníci v příštím roce státu o 11 miliard korun navíc. Pokud by ale novela prošla, stát by o tyto peníze přišel. Kalousek však ujišťuje, že návrh státního rozpočtu na příští rok s tímto propadem počítá.
Poslanci by také měli projednat novelu zákona o dani z nemovitostí. Ta ruší kromě jiného patnáctileté daňové osvobození u novostaveb. Podle ministerstva šlo o nesystémové opatření, v rozpočtovém výboru ho kritizovala i řada poslanců. Daň z nemovitostí je zcela příjmem obcí. Například místopředseda výboru lidovec Ladislav Šustr poukázal na to, že obce musely ze svých rozpočtů financovat plynofikaci, ale obyvatelé nových satelitních čtvrtí na to nemuseli formou daně přispívat.