"V pátek jsme podali uplatnění nároku na odškodnění ministerstvu spravedlnosti," řekl právní zástupce Edbusy.
Podle dřívějšího vyjádření mluvčího protikorupční policie Romana Skřepka společnost "chtěla lidi připravit o peníze". Požadovala od klientů desetitisícové zálohy, za něž jim slibovala výhodné půjčky v řádech statisíců. Před postupem Edbusy varovala i Česká národní banka, firmě zakázaly na svém území činnost i maďarské úřady. Někteří klienti Edbusy si stěžovali na to, že zaplatili zálohu, ale půjčku zatím nemají.
Majitel firmy Martin Žouželka to v tisku značil za nepochopení jeho systému financování klientů.
Státní úředníci jsou opatrní v komentování nového případu, ze kterého může vzejít další povinnost státu platit miliardy. "Hlavně se nesmí věc podcenit v samém začátku. To se stalo v případě Diag Human, kde ze sporu o 40 milionů vyrostla kauza za miliardy," řekl Radek Šnábl, jenž má na ministerstvu financí arbitráže na starost.
Stát už v arbitrážích prohrál přes 20 miliard korun. Například v létě arbitři rozhodli, že stát má zaplatit za zmařený obchod s krevní plazmou v kauze Diag Human 8,33 miliardy korun. Ještě dříve na státu kvůli televizi Nova vysoudila americká CME deset miliard. A letos dostala přes 3,5 miliardy japonská Nomura.
Riziko přitom hrozí u více než desítky dalších arbitráží, v nichž jde opět nejméně o desítky miliard korun. Například bývalí vlastníci lesnické společnosti CE Wood požadují po státu bezmála pět miliard korun. Obě strany nyní podle Šnábla zahájily intenzívní jednání, napsal iHNed.cz.