Částka 148,4 miliardy korun je tvořena plánovaným deficitem státního rozpočtu ve výši 38,1 miliardy korun, rezervou na důchody ve výši deset miliard korun, refinancováním splatných střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů za 88,2 miliardy, financováním zpětných odkupů státních dluhopisů v roce 2009 ve výši deset miliard a splátkami půjček od Evropské investiční banky ve výši 0,8 miliardy korun. Součástí sumy je také plánované zvýšení peněz na účtech státních finančních aktiv o 1,3 miliardy korun.
Celkem 15,8 miliardy korun si chce úřad půjčit od Evropské investiční banky. Emise střednědobých a dlouhodobých dluhopisů by se měla pohybovat příští rok mezi 82,6 miliardy až 132,6 miliardy korun. Z toho na domácím trhu si chce stát půjčit maximálně 125 miliard korun a na zahraničním trhu maximálně 74,2 miliardy korun. MF chce nadále udržet podíl krátkodobého státního dluhu pod 20 procenty.
Na zahraničním trhu by si měla vláda podle plánů MF půjčit maximálně polovinu všech peněz. "Cílem ministerstva je emitovat v průběhu roku alespoň jednu veřejnou emisi eurobondů," uvedlo MF. Kvůli současnému stavu způsobenému finanční krizi ovšem prý ministerstvo nebude emisi vypisovat hned v prvních měsících příštího roku.
Negativní dopad současné celosvětové finanční krize se podle ministerstva projeví kvůli zamrznutí trhu státních dluhopisů zejména v posledním čtvrtletí letošního roku.
Podle dnes zveřejněných plánů si chce ministerstvo financí v roce 2010 půjčit 146,6 miliardy korun a v roce 2011 celkem 139,8 miliardy korun. V roce 2007 si vláda půjčila 145,2 miliardy korun.