České fondy zažily krvavý říjen a listopad, píše MfD

02.12.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 2. prosince (ČTK) - Tuzemské peněžní fondy patří podle dnešní Mladé fronty Dnes z konzervativních investic zatím k největším obětem finanční krize. Podle výpočtů deníku z nich za dva měsíce, od konce září do konce listopadu, odteklo přes šestnáct miliard korun. Jen ze tří největších si lidé vybrali 16,6 miliardy korun, píše.

V procentním vyjádření nejvíce ztratil IKS Peněžní trh Plus, jenž patří do skupiny Komerční banky. Jeho výnos za uvedené období činil minus 5,2 procenta. Zároveň z něj jeho klienti vybrali téměř tři miliardy korun. Celkem tak z fondu odteklo dvacet procent z jeho majetku.

Podobně se podle deníku nedařilo největšímu tuzemskému peněžnímu fondu Sporoinvest ze stáje České spořitelny. Jeho prodělek vyjádřený v procentech byl sice nižší - ztratil 2,7 procenta, ale lidé z něj vybrali více než osm miliard korun. To obnáší pětinu jeho majetku.

Do trojice nejvíce postižených fondů patří fond KBC Multi Cash CSOB CZK, z něhož odteklo pět a půl miliardy korun, píše.

Důvodem prodělků a úprku klientů jsou investice, které některé konzervativní fondy udělaly do aktiv, jež byla následně tvrdě zasažena finanční krizí.

Peněžní fondy investovaly třeba do dluhopisů, které vydaly islandské banky, jež se kvůli krizi dostaly do problémů, ale vidina toho, že peníze vrátí, je nízká. Kromě problémových bank investovaly i do běžných firem, jež jsou zasaženy krizí. Správci fondů tvrdí, že pokud budou dluhopisy držet až do doby jejich splatnosti a nebudou je prodávat za aktuální cenu na trhu, nepřijdou k přímé ztrátě. Úprk investorů z jejich fondů takovému scénáři nenahrává. Aby správci mohli odcházející klienty vyplácet, musí prodávat část majetku i se ztrátou, píše Mladá fronta Dnes.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK