...minulého týdne. Mezi hlavní oběti výprodejů se zařadily akcie bank a maloobchodních řetězců.
Ke strastiplnému dni se přidalo prohlášení Národního úřadu pro ekonomický výzkum, arbitra amerických ekonomických cyklů, že Spojené státy vstoupily do recese už loni v prosinci.
Prezident centrální banky (Fed) Ben Bernanke zase řekl, že ekonomika Spojených států zůstává pod značným tlakem.
"Situace vypadá docela bledě. Všichni to uznávají," řekl Brian Gendreau, investiční stratég z ING Investment Management v New Yorku. "Otázkou je, do jaké míry už je to na trzích započteno. Evidentně ještě úplně ne."
Akcie největších amerických bank se propadly kvůli strachu investorů, že dramaticky zpomalující ekonomika podkope jejich obchody.
Index finančního sektoru S&P <.GSPF> spadl o rekordních 17 procent, když akcie Citigroup <C.N> sletěly o 22,2 procenta a Bank of America <BAC.N> ztratila 21 procent.
Index amerických blue chips Dow Jones <.DJI> klesl o 7,7 procenta na 8149,09 bodu, širší index Standard & Poor's 500 <.SPX> spadl o 8,93 procenta na 816,21 bodu a technologický Nasdaq Composite <.IXIC> sjel o 8,95 procenta na 1398,07 bodu.
Pondělní závěr rázně přerušil předchozí pětidenní sérii zisků indexů Dow Jones i S&P 500. Dow Jones si současně zapsal druhou největší denní ztrátu v procentech za letošní rok.
Index Dow Jones Wilshire 5000 <.DWCF>, jeden z nejrozšířenějších ukazatelů pro americké akcie, spadl o 9,15 procenta, nejvíce za jediný den od černého pondělí 19.října 1987, kdy se akciový trh na Wall Street zhroutil.
Pondělní propad tohoto indexu představuje papírovou ztrátu ve výši přibližně 1,0 bilionu dolarů.
[YORK/Reuters/Finance.cz]