Odborník: Majitelé musí slevovat z cen bytů 15 až 20 procent

02.12.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 2. prosince (ČTK) - Majitelé bytů při jejich prodeji již většinou nedostanou tolik, kolik si představují. Proti původní nabídkové ceně musí v současnosti kvůli snížené poptávce jít s cenou přibližně o 15 až 20 procent dolů, řekl dnes na setkání s novináři ředitel realitní kanceláře Hot Reality Plus Radim Koliba. Ještě před rokem se prý nabídkové a uskutečněné ceny téměř překrývaly.

"Jsme svědky toho, že většina majitelů prodávaných nemovitostí se snaží dosáhnout cen, které jsou zveřejňované na internetových realitních serverech," uvedl Koliba. Skutečnost se však prý od jejich představ často výrazně liší. "V tuto chvíli jsou prodávající ochotni rychleji reagovat na vývoj trhu a nejsou neobvyklé případy, kdy po třech týdnech snižují cenu o 15 až 20 procent v důsledku minimální či nulové odezvy na jejich nemovitost," dodal. Doba, po kterou vlastníci bytů nechtějí jít s cenou dolů, se prý proti minulému období zkracuje.

Jestliže například majitel pražského panelákového bytu ho začne nabízet za tři miliony korun, musí podle Koliby v současnosti zhruba po dvou měsících slevit přibližně na 2,5 milionu korun.

Situace na bytovém trhu se nyní podle Koliby vyznačuje čekáním prodávajících na vyšší ceny a stejným vyčkáváním kupujících na jejich další pokles. Také odborník sice očekává zlevňování bydlení, nebude to však prý plošný propad jako v některých východoevropských zemích typu Polska nebo Rumunska. "Názory veřejnosti či očekávání ve smyslu nějakého dramatického plošného snížení cen o 30 procent a více se jeví spíše jako zbožné přání kupujících," uvedl.

Klíčové bude podle odborníka chování developerů. "Předpokladem rozhýbání trhu je, aby developeři snížili ceny," poznamenal Koliba. Ceny nových bytů prý mají vliv i na zbytek trhu. V minulých letech se tak podle něj například majitelé panelákových bytů snažili dostat při jejich prodeji ceny na stejnou úroveň, jakou viděli u novostaveb.

Pokles cen nových bytů je podle Koliby nutný také kvůli tomu, že se rozevírají nůžky mezi reálnými příjmy obyvatelstva a cenami nových nemovitostí. "U developerských projektů totiž ceny velké části novostaveb dosahují výše, které jsou pro většinu poptávajících nedosažitelné," uzavřel odborník.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK