HN: Kalousek se možná pokusí změnit podporu stavebního spoření

03.12.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 3. prosince (ČTK) - Ministr financí Miroslav Kalousek podle dnešních Hospodářských novin připouští možnost, že se pokusí změnit současný systém podpory stavebního spoření. Pokud stát bude muset kvůli světové finanční krizi přijmout opatření na podporu české ekonomiky, bude hledat zdroje v rozpočtu. A podpora stavebního spoření je "ideální terč", píše deník.

"Posuzujeme nyní celou řadu možných dopadů na zmírnění finanční krize, včetně restrukturalizace fiskálních podpor. Je opravdu na místě si položit palčivou otázku, zda 15 miliard na podporu stavebního spoření ročně je tím nejadekvátnějším rozpočtovým impulzem a instrumentem veřejné podpory bydlení," řekl HN Kalousek.

Kalousek už během roku dával najevo, že tento mandatorní výdaj je velkou zátěží rozpočtu a přitom ho mnoho lidí využívá na něco jiného než na bydlení. Zátěž, které bude česká ekonomika nečekaně čelit, mu dává příležitost se o tuto změnu pokusit.

Možností, jak může stát ušetřit na stavebním spoření, je podle HN několik. Analýzy zmiňují například omezení nebo zrušení podpory pro některé skupiny klientů, například pro děti do 15 let, nebo plošné snížení podpory pro všechny. Anebo jen pro ty, kteří naspořené peníze nakonec nepoužijí na bydlení. Změny by se ale týkaly jen smluv uzavřených po přijetí příslušných opatření.

Snížením podpory ale stát nemusí na dotacích automaticky ušetřit, upozorňuje deník. To se ukázalo v roce 2003, kdy lidé kvůli plánovanému snížení státních podpor uzavřeli rekordních 2,5 milionu nových smluv ještě za původních, výhodnějších podmínek. A to náklady na státní dotaci ještě zvýšilo. Posledních pět let tak na ni stát vyplácí zhruba 15 miliard korun ročně.

K prosazení by bylo nutné změnit zákon a současná vláda by pro něj musela získat i podporu opozice. ČSSD však nyní žádné změny nechce. Také Asociace stavebních spořitelen argumentuje, že stavební spoření je významným stabilizačním prvkem finančního sektoru.

Nyní stát dotuje spoření maximálně třemi tisíci korunami ročně. Spolu s úrokem jde o jednu z nejvýhodnějších forem ukládání peněz. Smlouvy o stavebním spoření uzavřené ještě před rokem 2004 mají maximální roční příspěvek dokonce 4500 korun. Stát dnes zvýhodňuje stavební spoření také daňovými odpočty úroků z úvěrů, úroky z vkladů jsou osvobozeny od daní z příjmu. V novém zákonu o dani z příjmu, který má vláda projednat ještě tento měsíc, Kalousek výjimku na úroky z vkladů chce zrušit od roku 2010, píšou dnešní Hospodářské noviny.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK