Realitní makléři potvrzují, že snaha najít vlastní bydlení byla v posledních letech trendem. "Nemít vlastní byt, to je skoro jako být bezdomovec, což je naprosto nesmyslný předsudek," míní Fajkus. Situace se však podle něj změní ve prospěch nájemního bydlení. Jiří Pácal ze společnosti Central Europe Holding ale naopak očekává ještě mírný nárůst vlastního bydlení, asi na 80 procent ze současných 75 procent.
Ke koupi vlastního bydlení Čechy v posledních letech přiměly nejen výhodné hypotéky, ale hlavně privatizace. Obecní byty za podstatně nižší ceny než tržní si od roku 1990 koupily desetitisíce lidí. Města sice ceny postupně zvyšují, přesto požadují podstatně méně než za kolik je k dostání byt v osobním vlastnictví. Obecních bytů ubývá a ani hypotéky už nejsou tak výhodné.
Nájemní bydlení, které v západní Evropě tvoří zhruba třetinu z celkového počtu bytů, bude podle Fajkuse zajímat hlavně mladé a chudší lidi. Za normálních okolností by mohlo díky tomu vzrůst nájemné, v Česku se ale kvůli regulovanému nájemnému nedá odhadnout, jaký bude mít vývoj, poznamenal Fajkus. "Nikdo dnes neví, jestli současné tržní nájemní je tržní nebo ne," doplnil.