Hackeři nejvíce prodávají údaje kreditních karet a účtů

03.12.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 3. prosince (ČTK) - Počítačoví zločinci se v posledním roce zaměřili na prodej kradených informací o kreditních kartách a bankovních účtech. Potenciální hodnota prodávaných dat v případě jejich zneužití v posledním roce dosáhla sedmi miliard dolarů (asi 143 miliard Kč). Vyplývá to ze zprávy antivirové firmy Symantec.

Prodej údajů o kreditních kartách a bankovních účtech tvoří v současnosti přes polovinu stínové ekonomiky na internetu. Cena prodávaných údajů nabízených na serverech se pohybovala kolem 276 milionů dolarů. Z toho přibližně 193 milionů USD byla hodnota dat a 83 milionů cena pirátského softwaru, zejména nelegálních kopií počítačových her.

"Popularita informací o kreditních kartách vyplývá z existence mnoha způsobů, jak získané informace využít pro podvody," uvedl ředitel české pobočky Symanteku Radek Smolík. Kreditní karty jsou snadno použitelné pro online nakupování a pro obchodníka je většinou jejich zneužití dopředu těžko odhalitelné.

Podzemní ekonomika na internetu je podle Smolíka geograficky rozprostřená a operují v ní jednotlivci i dobře organizované gangy. Největší podíl serverů s nabídkou kradených dat se nachází v USA (46 procent) a regionu EMEA, který zahrnuje Evropu, Střední východ a Afriku (38 procent).

Údaje kradených kreditních karet se prodávají od deseti centů po 25 dolarů, průměrný limit pro výběr je 4000 dolarů. Vedle čísla karty mohou data obsahovat kód CVV2 či datum expirace. Za informace o bankovním účtu se platí mezi deseti a 1000 dolary. Průměrný zůstatek na ukradených účtech je 40.000 USD.

Symantec sledoval od července 2007 do letošního června zhruba 69.000 různých aktivních prodejců kradených dat a programů a monitoroval přes 44 milionů zpráv na fóra, kde se s těmito údaji obchoduje. Nejaktivnější prodejce nabízel zboží v potenciální hodnotě 6,4 milionu USD.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK