"Je pozitivním signálem, že se vláda rozhodla zabývat mimořádnými opatřeními, kterými chce čelit dopadům finanční krize. Vítáme snížení odvodů na zdravotní a sociální pojištění, tedy zlevnění ceny práce i snížení daně právnických osob na stejnou úroveň jako fyzických osob," řekl ČTK mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Milan Mostýn.
"Navržené snížení daně z příjmu až na 15 procent a snížení odvodů pojistného a zdravotního pojištění bude mít zásadní dopad na činnost a konkurenceschopnost českých firem," doplnil prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Znamenalo by to podle něj povzbuzující injekci do žil českého průmyslu. "Zvýšilo by to konkurenceschopnost českých firem a pomohlo dalšímu rozvoji v podnikání a také zcela určitě vedlo k minimálně k udržení současné úrovně zaměstnanosti," dodal.
Pro podnikatele je podle Mostýna důležité zejména zrychlení čerpání zdrojů z fondů EU. Jde o nasměrování prostředků do rozvojových projektů, které reaguje na dlouhodobé záměry v nejrůznějších oblastech. "Otázkou účinnosti balíčku je jeho načasování," podotkl. Komora vítá i avizovanou systematickou podporu vlády pro export mimo země EU.
Za zásadní věc komora považuje brzké stanovení termínu přijetí eura, které vláda neustále odkládá. Kolísání kurzu eura působí tuzemských exportérům stomilionové až miliardové ztráty. Společně s dalšími faktory, jako jsou levný dovoz z Asie či růst ceny energií, přispěly k existenčním problémům mnoha podniků v tradičních odvětvích jako sklářství, obuvnictví či textilní průmysl, ale nově i automobilový průmysl, poznamenal Kužel.
Topolánek prohlásil, že se dopady globální krize v české ekonomice již objevují, vláda však k mimořádným okamžitým opatřením zatím nevidí důvod. Protikrizový plán Topolánek nazval SPAR: strategie připravenosti akcelerace růstu. Vláda chce nejprve analyzovat příčiny hrozeb. Druhým krokem mají být akce na podporu ekonomiky.