Největší domácí ocelářská firma má v současnosti 7450 zaměstnanců. Na jednání s odbory se hovořilo o 1200 zaměstnancích, kteří pracují v mateřské firmě AMO a dceřiné firmě ArcelorMittal Frýdek-Místek. Podle Breiové tito lidé nepracují jen na administrativních pozicích, ale i v podpoře výroby, takže mohou být i na dělnických pozicích - třeba ve skladech. Odboráři AMO se snižováním stavů nesouhlasí, podle nich už nemá hutní podnik žádné rezervy.
"Odborové organizace s programem snižování stavů nesouhlasí. Myslíme si, že nadbytečných zaměstnancům je už minimum, zátěž se přenese na jiné zaměstnance," řekl ČTK odborový předák Roman Bečica. Podle něj se nyní má vypracovat analýza, která prozkoumá, bez kterých pracovních míst se firma obejde, aby přežila globální finanční krizi. "Jednotliví zaměstnanci na konkrétních pozice pak dostanou konkrétní nabídku," dodal odborový předák.
Vedení podniku chce, aby nadbyteční lidé sami podali výpověď a odešli za zvýhodněných podmínek. Podle Bečicy ale zatím není jasná ani výše odchodného, ani termín vyhlášení programu na snižování stavů. Lidé by ale podle něj měli začít odcházet nejdříve v příštím roce.
Snižování stavů se dotkne všech firem, které má koncern ArcelorMittal v Česku. Firma zde zaměstnává přes 10.000 lidí. Cílem snižování stavů je podle generálního ředitele AMO Sandžaje Samaddara dosáhnout nutného snížení nákladů v administrativě a podpoře výroby a zajistit, aby se společnost lépe přizpůsobila výjimečnému ekonomickému prostředí.
Vedení společnosti se podle Samaddara dnes s odboráři dohodlo na dalších jednáních, během nichž se budou řešit podmínky odchodu zaměstnanců. "Zatím jsme ještě nejednali o konkrétních číslech, tyto detailní informace budou k dispozici až po dalších jednáních, pravděpodobně až po Novém roce," uvedl Samaddar.
Program na dobrovolný odchod vyhlásil ostravský ocelářský gigant poprvé v roce 2004 a zopakoval ho o dva roky později. Z výroby a administrativy podniku tehdy odešlo s několikasettisícovým odchodným okolo 2900 zaměstnanců. Dvojí zeštíhlování podle vedení souviselo se snahou udržet konkurenceschopnost podniku.
Propouštět se bude v celém koncernu ArcelorMittal. Hutní gigant zruší až 9000 pracovních míst, což představuje zhruba tři procenta pracovních sil koncernu. Celá skupina má ve více než 60 zemích světa přes 326.000 zaměstnanců. V Česku zaměstnává přes 10.300 lidí, z toho v ArcelorMittal Ostrava pracuje 7450 lidí.