Původní plán počítal s tím, že sazba daně z příjmu klesne na 12,5 procenta, ale zároveň budou menší slevy z daně.
Během projednávání novely navrhl poslanec ODS Michal Doktor, aby daně z příjmů firem od roku 2010 klesly na 15 procent. Současně navrhl zrušit již od příštího roku daň z dividend. Jeho návrh vyvolal značný odpor opozice. Například předseda ČSSD Jiří Paroubek řekl, že návrh je nezodpovědný a cynický.
Ministr financí Miroslav Kalousek řekl, že návrh by přinesl propad příjmů státního rozpočtu v rozmezí od 25 do 30 miliard korun. Podle toho by se musely upravit i výdaje vlády. Dodal ale, že je to nejlepší způsob, jak zvýšit konkurenceschopnost českých firem.
Podle stínového ministra financí ČSSD Bohuslava Sobotky bude mít návrh devastující účinky na stabilitu veřejných rozpočtů. Také to podle něj kvůli vyššímu schodku ohrozí přijetí eura, na což doplatí hlavně vývozci.
"Je to únosné pro státní rozpočet takové vlády, která je ochotna pro přijetí takového návrhu vynaložit úsilí na snížení výdajů," řekl Doktor novinářům. Připomněl, že snížení daní uvedl v úterý premiér Mirek Topolánek jako jeden z nástrojů, když poslancům představoval vládní plán proti dopadům finanční krize.
Jeden z pozměňovacích návrhů k novele zákona vznesl předseda Poslanecké sněmovny sociální demokrat Miloslav Vlček. Návrh upravuje podmínky daňového osvobození při prodeji podílu ve firmě ze strany zahraniční firmy. Jak ČTK řekl Vlček, návrh má zabránit odchodu firem do daňových rájů.
Další návrh vznesl Kalousek. Týká se zdanění zahraničních penzijních fondů. Návrh je reakcí na řízení, které s ČR zahájila Evropská komise. Podle jejího názoru se český stát chová diskriminačně k zahraničním penzijním fondům a údajně zvýhodňuje ty české.