Euro a libra klesají před rozhodnutími ECB, BoE

04.12.2008 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Euro ve čtvrtek klesalo vůči dolaru a libra k americké měně sklouzla na nejnižší úroveň za šest a půl roku poté, co rekordní propad úrokových...

...sazeb ve Švédsku posílil očekávání jejich razantního poklesu v eurozóně a Velké Británii.

V 11:02 euro ztrácelo 0,9 procenta na 1,2597 dolaru <EUR=>, zatímco libra klesala o 1,6 procenta na 1,4541 dolaru <GBP=>, těsně nad 1,4471, nejnižší hodnotu od května 2002.

Euro zároveň zaznamenalo rekordní maximum 86,78 pence <EURGBP=>.

Dolar oslaboval o 0,6 procenta na 92,81 jenu <JPY=>, jenž mezitím stoupal o 1,5 procenta na 116,91 za euro <EURJPY=>.

Příval slabších makrodat v eurozóně a Velké Británii z posledních dní ukazoval na hlubší a delší recesi, než se trh dříve obával. Čísla naznačila, že centrální banky budou muset agresivně uvolnit měnovou politiku, aby pomohly churavějícím ekonomikám.

Obavy o globální ekonomiku držely investory v nervozitě ohledně riskantnějších pozic, což pomáhalo nízkoúročenému jenu.

Od Evropské centrální banky se čeká snížení hlavní sazby o 50 bazických bodů nebo více ze současných 3,25 procenta [ID:nKRU432458].

Bank of England by měla srazit sazby o 100 bazických bodů ze stávajících 3 procent.

Nicméně překvapivě razantní pokles sazeb ve Švédsku, kde je Riksbank seřízla o 175 bazických bodů [ID:nMUL431265], a podstatné snížení o 150 bazických bodů na Novém Zélandu ukazovaly na riziko, že centrální banky mohou překvapit.

"Před zasedáními centrálních bank panuje nejistota, nikdo nemůže s určitostí říci, o kolik se sníží sazby," řekl Daragh Maher z firmy Calyon.

"Nechuť k riziku nadále dominuje, což se na devizových trzích promítá do síly dolaru a jenu," dodal Maher.

HROZNÁ DATA

Zprávy o zhoršujícím se stavu ekonomik na celém světě dál tížily sentiment trhu.

Středeční data ukázala, že sektor služeb ve Spojených státech utrpěl nejhorší propad v historii, zatímco soukromí zaměstnavatelé v listopadu zrušili 250.000 pracovních míst, nejvíce za sedm let.

"Pokud jde o hrozné údaje, ocitli jsme se v samém středu bouře. Včerejší zpráva ISM naznačuje, že zítřejší čísla ukážou ztrátu pracovních míst v nezemědělském sektoru Spojených států nad 500.000. To jen přiživuje odpor k riziku," uvedl Tom Levinson, devizový stratég ING.

[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK