Tyto technologie umožňují zachytit i více než 85 procent výparů obsahujících benzen, které způsobují rakovinu a které mají negativní dopady na životní prostředí.
"Tento návrh zlepší zdraví evropských občanů," řekl eurokomisař pro životní prostředí Stavros Dimas. Podle něj totiž umožní snížit emise dvou škodlivých látek - přízemního ozonu a benzenu.
Opatření by se mělo podle komise vztahovat na pumpy s roční kapacitou přes 500 krychlových metrů v případě, že jde o nově budovaná či významným způsobem přestavovaná zařízení. Zachycovat škodlivé výpary budou muset i všechny stanice, které stojí pod obytnými domy, a to bez ohledu na jejich velikost a kapacitu. Největší existující čerpací stanice s kapacitou přesahující 3000 krychlových metrů budou rovněž muset nejpozději do roku 2020 výpary zachycovat, dodala komise v dnešním prohlášení.
Požadované technologie jsou podle EK už nainstalovány na stanicích v polovině členských států 27členné EU. Návrh by to rozšířil na všechny státy. Nyní o tomto opatření i jeho načasování bude jednat Evropský parlament a Rada EU zastupující členské státy "sedmadvacítky".