...hlubší propad americké ekonomiky do recese a potřebu dalšího snižování úrokových sazeb.
Euro si tak drželo mírné zisky z předchozího dne, kdy Evropská centrální banka (ECB) ve snaze podpořit ekonomiku tváří v tvář globální recesi snížila úrokové sazby největší měrou za dobu své existence, o 75 bazických bodů na 2,75 procenta.
Dealeři však především čekali na zprávu o stavu pracovních míst v nezemědělském sektoru Spojených států za listopad, kde se čeká pokles o 340.000. Takový výsledek by znamenal nejhlubší měsíční úbytek pracovních míst za více než dvě desetiletí.
Podle analytiků se množí spekulace, že by toto číslo mohlo dopadnout mnohem hůř. Světové měny se budou po zveřejnění této klíčové zprávy ve 14:30 SEČ zřejmě inspirovat reakcí akciových trhů.
"Trhy jsou připraveny na docela velké negativní číslo," řekl Ian Stannard, devizový stratég z BNP Paribas v Londýně.
Takové velké negativní číslo by podle něj posílilo názor, že americká ekonomika prudce zpomaluje, což by hovořilo pro slabší dolar. Na druhou stranu upozornil, že známky prohlubování globální ekonomiky mohou zvýšit obecnou averzi k riziku, která je pro dolar naopak oporou.
Euro v 11:00 stagnovalo na úrovni 1,2770 dolaru <EUR=>.
Dolar stál bez větších změn ke koši měn <.DXY> poblíž 86,600 bodu. Vůči japonské měně se pohyboval u šestitýdenního minima 92 jenů <JPY=>, ovšem slabší pouze o 0,2 procenta proti závěru předchozí seance.
Britská libra stagnovala na 1,4670 dolaru poté, co se ve čtvrtek propadla na šestiapůlleté minimum 1,4467 v reakci na snížení úrokových sazeb Bank of England (BoE) o 100 bazických bodů na 2,0 procenta, nejnižší úroveň od roku 1951.
BoE přitom naznačila, že bude třeba učinit ještě více, aby se zabránilo propadu ekonomiky do zdlouhavé recese. Pod hladinou 2 procent se přitom sazby v Británii nenacházely nikdy v historii tamní centrální banky, jež byla ustavena v roku 1694.
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]