"Platy reálně rostou, byť nízkým tempem, a nezaměstnanost se zvyšuje jen velmi pozvolna. Čeští spotřebitelé zatím proplouvají krizí bez velkých ztrát," uvedl Pavel Sobíšek z UniCredit Bank. "Dopady současné finanční krize na českou ekonomiku se teprve začínají projevovat. Očekáváme, že se naplno projeví v prvním čtvrtletí příštího roku," mínil Josef Novotný ze společnosti Fio.
Získat úvěr nebo hypotéku již není tak jednoduché a její splácení v průměru vyjde dráž. "Mnohé banky zpřísnily své podmínky a kladou větší důraz na bonitu svých klientů," uvedl Lukáš Buřík z firmy AWD Česká republika. Průměrná sazba nových hypoték v říjnu činila 5,7 procenta, zatímco před rokem byla o zhruba půl procentního bodu nižší.
Výrazné ztráty postihly akcie na pražské burze a světových trzích, což se odrazilo i na cenách podílových fondů, které do akcií investují. "Takových investic je ve struktuře úspor tuzemských domácností relativně málo, takže není populací významně pociťován negativní efekt bohatství," upozornil Sobíšek.
Hrubá měsíční mzda byla ve třetím čtvrtletí 23.144 korun, což znamenalo i při započtení vysoké inflace meziroční růst o 1,2 procenta. Míra nezaměstnanosti v říjnu klesla na 5,2 procenta ze zářijových 5,3 procenta.
Jenže v příštím roce polovina českých firem kvůli ekonomické krizi nezvýší mzdy svým zaměstnancům, vyplynulo z průzkumu Hospodářské komory mezi 1200 podniky. Řada podniků, například automobilka Škoda, autobazar AAA Auto, ocelárny ArcelorMittal, Karlovarský porcelán nebo nábytkářský Ton, oznámila propouštění.
Příznivým dopadem v předvánočním období je pokles cen některých spotřebitelských produktů, vedle benzinu a nafty například i elektroniky, potravin nebo osobních aut.
Od příštího roku ale přijdou vyšší ceny elektřiny, tepla a vody. Domácnosti, kterým dodávají elektřinu ČEZ nebo Pražská energetika, od ledna zaplatí o 9,9 procenta více než letos. Plzeňská teplárenská, největší zdroj na západě Čech, zvýší od ledna ceny tepla o 9,6 procenta, nejvíce za posledních deset let.
"V budoucnu lze očekávat, že spotřebitelé zejména v důsledku dalšího zpomalení růstu reálných mezd začnou omezovat například kulturní zážitky nebo nákupy luxusního zboží," uzavřel Buřík.