Řidiči taxislužeb chtěli původně protestovat už ve středu a ve čtvrtek. Nakonec akci omezili pouze na dnešek.
Taxikářům vadí systém stanovišť, které může používat pouze společnost AAA Radiotaxi, protože magistrátu zaručila cenu 28 korun za kilometr. Předseda Odborového sdružení Taxi Praha a zástupce společnosti Euro Taxi Praha Pavel Jelínek tvrdí, že jezdit za tuto cenu je pro řidiče prodělečné. Namítá také, že konkurenční společnost AAA Radiotaxi nesplňuje požadovaný počet vozidel, který musí provozovatel taxislužby mít. Rovné podmínky podle Jelínka nejsou ani na ruzyňském letišti, smluvním dopravcem letiště je totiž také AAA Radiotaxi.
Podle jednoho z protestujících Zdeňka Ponerta platí AAA Radiotaxi magistrátu 1000 korun ročně za jedno místo na stanovišti, od řidičů ale vybírá zhruba 5800 korun měsíčně, na letišti pak ještě o několik tisíc více. "Jako odbory bychom byly schopny magistrátu platit až 500 korun měsíčně za jednoho řidiče, který bude stanoviště využívat. To je kolem deseti milionů ročně," řekl ČTK Ponert. Podle něj s nimi ale nikdo nechce vyjednávat.
Taxikáři dnes předali na magistrátu písemnou výzvu adresovanou náměstkovi primátora Rudolfu Blažkovi. V té ho žádají, aby umožnil přístup všech taxikářů na městská stanoviště.
Magistrát nechce podle mluvčího Jiřího Wolfa systém stanovišť nijak měnit, pouze je ochoten diskutovat o ceně za kilometr. Magistrátu vadí, že řidiči společnosti Euro Taxi a dalších protestujících taxislužeb dlouhodobě jezdí za vyšší ceny, než jaké hlavní město stanovilo. "Tím poškozují pověst pražských taxikářů," řekl dnes Wolf.
Euro Taxi zastřešuje řidiče taxíků, kteří si namísto 28 korun za kilometr, které jako maximum stanovil magistrát, účtují kolem 90 korun za kilometr. Hlavní město proti této skupině taxikářů, která se zaštiťuje odbory, bojuje již několik let. Podle náměstka Blažka taxikáři jezdící pod hlavičkou této společnosti patří mezi nejhorší a za jejich soustavné porušování předpisů souvisejících s taxislužbou vede město s firmou řadu správních řízení. Uložené pokuty údajně řidiči neplatí.
Od protestů taxikářů se distancovala Odborová centrála Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). "Odborové sdružení Taxi Praha není členskou organizací Odborové centrály Českomoravské konfederace odborových svazů. Od jejich akce se distancujeme," řekla ČTK mluvčí ČMKOS Jana Kašparová. ČMKOS je nejsilnější odborová centrála v Česku, která sdružuje české a moravské odborové svazy.