"Výkonnost většiny podílových fondů je záporná. Nejvíce se probíhající finanční krize podepsala na akciových fondech, které klesaly nejčastěji o desítky procent. Ostatně i celé akciové indexy ztratily za uplynulých 11 měsíců přibližně polovinu své hodnoty," řekl ČTK šéfredaktor serveru Investujeme.cz Petr Zámečník.
Nejúspěšnějším fondem je letos zatím s výnosem 4,83 procenta dluhopisový fond KB Dluhopisový. Následoval peněžní fond AXA Skk Konto se 4,64 procenta, Pioneer obligační 4,53 procenta, ČSOB Bond Mix se 4,37 procenta a smíšený J&T AM Perspektiva, který vynesl 4,09 procenta. Výkonnost ostatních fondů nepřesáhla čtyři procenta.
Největší ztráty měly akciové fondy ČSOB Realitní Mix (-65,86 procenta), ISČS Sporotrend (-65,65 procenta), smíšený KB realitních společností (-64,43 procenta) a akciové fondy ISČS Top Stocks (-61,41) a ČSOB akciový fond střední a východní Evropa (-61,17 procenta) .
Počet Čechů, kteří investovali jednorázově větší částky do akciových a smíšených fondů, a jsou tedy výrazně ohroženi propadem akciových trhů, by mohl být odhadu bývalého ředitele KZ Finance Marka Janšty v rozmezí deset až dvacet tisíc. Celkově je podle něj v Česku něco přes 100.000 majitelů podílových listů, velká většina ale podle něj neutrpí velké ztráty.
Majetek Čechů v podílových fondech během letošního třetího čtvrtletí poklesl o 5,64 miliardy Kč, za tři čtvrtletí roku to bylo 25 miliard na 290,5 miliardy Kč. Příčinou poklesu byl podle odborníků propad finančních trhů a následná panika investorů.
Podle výpočtů tisku z fondů od konce září do konce listopadu odteklo dalších 16 miliard korun. Důvodem prodělků a úprku klientů jsou investice, které některé konzervativní fondy udělaly do aktiv, jež byla následně tvrdě zasažena finanční krizí. Peněžní fondy investovaly třeba do dluhopisů, které vydaly islandské banky, jež se kvůli krizi dostaly do problémů, ale vidina toho, že peníze vrátí, je nízká. Vedle problémových bank investovaly i do běžných firem, jež jsou zasaženy krizí.
K odlivu majetku dochází ve všech typech podílových fondů s překvapující výjimkou nemovitostních, upozornil Zámečník. Jejich pozitivní čisté prodeje jsou pravděpodobně dány jejich relativně větším zařazením do různých programů pravidelného spoření. U akciových fondů docházelo k odlivu v poměrně malé míře, neboť řada investorů vidí příležitost levných nákupů. Nejvíc ztrácejí fondy peněžního trhu , do nichž lidé přestaly ukládat nové prostředky a spíše vybírají. Nedařilo se ani dluhopisovým fondům, dodal.
Také loni vykázaly fondy peněžního trhu nízké výnosy, dluhopisové fondy skončily vesměs v minusu. Velké rozdíly byly ve výkonnosti akciových a smíšených fondů, z nichž některé solidně vydělaly, jiné však postihly citelné ztráty.