Obama již v sobotu uvedl, že jeho plán zahrnuje největší investice do infrastruktury od 50. let minulého století a rozsáhlé úsilí o snížení energetických potřeb vlády. Počítá rovněž se značným rozšířením přístupu k vysokorychlostnímu internetu a modernizací škol po celé zemi.
Obama, který nastoupí do úřadu 20. ledna, již dříve přislíbil, že rychle dostane Spojené státy z hospodářské recese. Hloubku této recese ukázala v pátek zpráva, podle níž se počet pracovních míst v USA v listopadu snížil o 533.000, nejvíce za 34 let. Míra nezaměstnanosti stoupla na 6,7 procenta, nejvýše za 15 let.
Obama hodlá v rámci svého plánu vytvořit minimálně 2,5 milionu pracovních míst do roku 2011. Podle analytiků by Obamův plán mohl stát minimálně 500 milionů dolarů (přes deset bilionů korun). Obama dnes žádnou konkrétní částku neuvedl. Upozornil však, že náklady budou "značné" a že minimálně v krátkém období zvýší rozpočtový schodek USA.
"Musíme poskytnout pacientovi krevní infuzi právě nyní, abychom zajistili jeho stabilizaci," řekl Obama. "Nemůžeme se v blízké době znepokojovat kvůli schodku. Musíme zajistit, aby byl plán ekonomických stimulů dostatečně velký k rozhýbání ekonomiky," dodal.
Obama rovněž uvedl, že je třeba zabránit kolapsu amerického automobilového průmyslu. Zdůraznil však, že jakákoliv státní pomoc automobilkám by měla být podmíněna jejich úplnou restrukturalizací.
Americké automobilky GM, Ford a Chrysler tento týden přišly do amerického Kongresu s žádostí o státní úvěrovou pomoc v celkové sumě 34 miliard dolarů (asi 690 miliard Kč). To je mnohem více než 25 miliard dolarů, o něž automobilky žádaly ještě v listopadu. Podle informací agentury Reuters se demokratičtí předáci Kongresu dohodli s Bílým domem na pomoci v hodnotě 15 až 17 miliard dolarů. Podle Bílého domu však jednání stále pokračují.