Investor nabídne věřitelům za světelské sklárny stamiliony korun

08.12.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Světlá nad Sázavou (Havlíčkobrodsko) 8. prosince (ČTK) - Skupina investorů, již zastupuje světelský podnikatel Jiří Hudera, předloží do konce tohoto týdne předběžnou nabídku na odkup zkrachovalých skláren Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou. Věřitelům za ně nabídne cenu řádově ve stovkách milionů korun, řekl dnes ČTK Hudera. Potvrdil informaci z minulého týdne, že skupina má zájem obnovit strojní výrobu skla a zaměstnat v ní několik stovek lidí. Vyloučen prý není vstup zahraničního investora. Bližší údaje o financování záměru ale Hudera neuvedl.

"Informace o investorech se nám teď nejeví jako podstatná. Teď se nám jeví podstatné, jestli najdeme společnou řeč s věřiteli," zdůvodnil Hudera. Dodal, že věřitelům bude kromě cenové nabídky předložen i možný harmonogram postupu při přebírání skláren s tím, že se investorská skupina zavazuje přijmout garance za udržení výroby ve Světlé. "Věříme, že věřitele oslovíme, že ta naše cena bude lepší než by byla za rozprodej skláren po částech," podotkl Hudera.

Insolvenční správkyně Helena Horová byla o záměru informována dopisem koncem listopadu. V minulém týdnu prohlásila, že záměr je nekonkrétní, a proto se jím nezabývá.

Sklárny, které jsou součástí zadlužené skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT), donedávna zaměstnávaly přes 1200 lidí. Sklářské pece byly ve Světlé odstaveny koncem září, firma od té doby nevyplatila mzdy. Skláři, kteří neodešli sami, dostali koncem listopadu výpověď. Na firmu byl prohlášen konkurz.

Investoři by podle Hudery chtěli převzít sklárny do července příštího roku. Pak by začali obnovovat výrobu. V první fázi by v ní pracovalo kolem 300 lidí. Pokud by se podařilo zajistit dostatečný odbyt, mohlo by v roce 2010 následovat rozšíření výroby a ve sklárnách by podle Hudery mohlo najít práci až 600 lidí.

Hudera zdůraznil, že zajištění odbytu je pro další fungování skláren klíčové. "V současné době je situace na trhu ve sklářství dramatická a my musíme na svou stranu získat zákazníky," řekl. K ruční výrobě křišťálu, která byla dosud součástí výrobního programu Sklo Bohemia, se investoři vracet nechtějí.

Majetek Sklo Bohemia podle insolvenčního návrhu činí 1,374 miliardy korun. Do konkurzu se přihlásilo 224 věřitelů s pohledávkami přes šest miliard korun. Tyto pohledávky prý ale podstatně klesnou po přezkoumání, které bude provedeno do 18. prosince.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK