Čistý Index trhu práce, který vznikne tak, že od procenta zaměstnavatelů, kteří předpokládají nárůst pracovních sil, se odečte procento zaměstnavatelů očekávajících propouštění, je tedy pro leden až březen minus čtyři. To znamená proti předchozímu čtvrtletí snížení o pět procentních bodů.
"I přes celkově záporné číslo čistého indexu trhu práce stále vidíme, že 91 procent zaměstnavatelů neplánuje žádné změny v počtu pracovních míst v dalších třech měsících. Manpower stále eviduje vysokou poptávku po pracovnících s technickým vzděláním, a to především v technologických a servisních centrech," řekla novinářům generální ředitelka Manpower ČR Jaroslava Rezlerová. Přestože dochází k jistému zpomalení na trhu práce, zaměstnavatelé podle ní stále hledají kvalifikované zaměstnance.
V nadcházejícím čtvrtletí zaměstnavatelé v Praze očekávají, že se pracovní trh příliš nezmění, a hlásí čistý Index trhu práce minus dvě procenta. Také v Čechách zaměstnavatelé s indexem minus tři procenta nepředpokládají velké změny. Nejpesimističtější jsou zaměstnavatelé na Moravě, kteří vykázali index minus čtyři procenta.
Negativní výhled v náborových aktivitách měli zaměstnavatelé v sedmi z deseti odvětví. Nejoptimističtější jsou plány v odvětví dopravy, skladování a logistika (plus tři procenta) a zpracovatelském průmysly (plus jedno procento). Naopak zaměstnavatelé v oboru ubytování a stravování ohlásili nejnižší náborové plány ze všech odvětví a jejich index na úrovni minus 13 procent byl o 14 procentních bodů nižší než v letošním čtvrtém čtvrtletí. Mezičtvrtletní pokles vykázali také zaměstnavatelé v odvětví zemědělství, myslivost, lesnictví a rybolov (o 12 procentních bodů) a ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a vody o sedm procentních bodů.
V globálním výzkumu jsou vyhlídky náborových aktivit v mezičtvrtletním srovnání celkem pozitivní, přestože většina zaměstnavatelů hlásí stagnaci. Jen ve třech zemích firmy očekávají zlepšení oproti letošnímu čtvrtému čtvrtletí. Zaměstnavatelé v Austrálii, Číně, Indii, Jihoafrické republice, Kanadě, Kolumbii, Kostarice, Peru, Polsku, Rumunsku a Spojených státech očekávají příznivý vývoj v prvním čtvrtletí roku 2009. Slabší vyhlídky hlásí zaměstnavatelé v Irsku, Itálii, Singapuru a Španělsku.