Tribune vlastní osm velkých deníků a několik televizních stanic. Firmu před rokem převzal realitní magnát Sam Zell, který z ní učinil ryze soukromý podnik, jehož akcie už nejsou k dispozici na veřejných trzích. Podnik nakonec doplatil právě na vysoké ztráty, jimž se nedokázal vyhnout, i když se nový majitel snažil hospodaření zlepšit.
Podobně jako další velcí vydavatelé novin v USA i Tribune cítí pokles příjmů z prodeje reklamního prostoru, ale i z celkově slabšího prodeje novin. Stále více lidí si totiž čte zprávy na internetu a využívá i jiných online zdrojů. Firmy navíc v dobách nejistoty šetří a snižují i rozpočet na marketing.
"Finanční situace společnosti Tribune je příznačná pro neduhy, které tíží vydavatele novin," řekl Jerome Reisman z advokátní kanceláře Reisman, Pierez & Reisman. Několik firem z tohoto odvětví se nechalo koupit a získali je fondy soukromého kapitálu a další investoři. Nezřídka jim však zůstaly jen vysoké dluhy.
Zell firmu zatížil dalšími dluhy v objemu kolem osmi miliard dolarů, když podnik přebíral. Transakce byla z velké části financována příspěvky k plánu zaměstnaneckých opcí. V minulých letech byly podobné transakce velmi rozšířené a získat na ně peníze většinou nebyl problém. Finanční krize ale situaci zkomplikovala. Tribune si tak nyní musí finance uspořádat tak, aby byl schopen dluhy splácet.
"Ten proces oddlužování Ameriky, ať už je to mezi finančními institucemi nebo u společnosti Tribune, bude dlouhý, pomalý a bolestivý. Právě toto nám tu recesi prodlouží," poznamenal profesor právnické fakulty na Dukeově univerzitě James Cox.
Problémům se většinou nevyhnuli ani ti vydavatelé novin, kteří si příliš peněz nepůjčili, a nemají tedy velké dluhy. Své možnosti přehodnocuje například společnost The New York Times, která přeceňuje aktiva a snížila výplatu dividend. Odborníci také upozorňují, že někteří vydavatelé hledají kupce pro některé své tituly.
Společnost Tribune, která vlastní také listy Baltimore Sun nebo Orlando Sentinel, měla k 8. prosinci aktiva v objemu 7,6 miliardy dolarů. Dluhy se ale podle záznamů pro konkurzní soud pohybují kolem 12,97 miliardy dolarů. Firma vlastní 23 televizních stanic a očekává se, že všechny pocítí úbytek inzerentů, částečně ale i proto, že v USA skončil volební maraton.