Tlak a náměty pro vládu chce Palas vytvářet společně s odbory a vedením velkých průmyslových firem, se kterými podle svých slov bude postupně scházet.
"Víme, že Zemanova a Špidlova vláda vůči tomuto regionu uplatnila systém investičních pobídek, budovala průmyslové zóny, a tím zachovala sociální smír a pomáhala roztáčet kola ekonomiky. A náš požadavek vůči centrální vládě bude, aby i oni přišli s nějakými takovými opatřeními," prohlásil hejtman. Podle něj bude třeba vytvořit programy, které budou vracet nezaměstnané oběti krize zpátky do práce.
O konkrétní pomoci jednotlivým regionům by měla podle něj jednat jak Asociace hejtmanů, tak hejtmani jednotlivě s ministry. Podle Palase by situaci v době krize mohl zachránit vládní zmocněnec. Zmocněnci, které jmenovala sociálnědemokratická vláda v letech 2000 a 2003, měli koordinovat činnost nejrůznějších úřadů podílejících se na řešení problémů, které z proměny průmyslu a zemědělské výroby případně nastaly.
Funkce tří svých zmocněnců pro řešení problémů spojených s obnovou severozápadních Čech a Moravskoslezského a Jihomoravského kraje ale Topolánkova vláda před dvěma lety zrušila s tím, že jejich práci převezmou lidé z krajských úřadů a z příslušných ministerstev. "Jsem přesvědčen, že se funkce vládního zmocněnce neměla rušit, že alespoň pro náš region byla na místě," uvedl Palas.